יום שלישי, 11 במאי 2010

חרדים לסביבה \ מה מי מו איך?

חרדי בירוק \ נדב גדליה
נראה לכאורה שיש נושאים חשובים יותר מ"סתם איכות סביבה" שמצטייר משום מה כנושא המעניין אנשים עם עודף זמן ומוטיבציה.

בציבור החרדי מישהו כבר הרים את הכפפה; יהודה גנוט קוראים לו, והוא מתעסק עם נושאי 'איכות הסביבה'. בהתחלה התסכלו עליו כמוזר 'ירוק'. אבל עכשיו כבר נוהגים להיעזר בו אוטומטית כשצצה איושהי בעיה ב'איכות הסביבה' באזורים חרדים בישראל.

קבלו את "חרדים לסביבה" - ארגון 'איכות הסביבה' החרדי הראשון.-------------*אז איך זה התחיל?הכל התחיל כשיהודה גנוט (40) עשה את ימיו בביתו בגין חופשת מחלה. עד אז הוא לא כל כך שם לב לכך, אבל כששהה בבית זמן ממושך לא יכל שלא להשים לב לכך שהמון אוטובוסים עוברים בשכונתו, שכונת 'גני הדר' בפתח תקווה. ואם תאמרו; "בכל שכונה עוברים אוטובוסים , אז מה הבעיה שלו?" אז זהו, שאצל יהודה היתה בעיה - בפאתי השכונה הוקם מעין 'מסוף אוטובוסים'.

הם עשו הרבה רעש ולא שכחו להביא עימם את העשן; ליהודה - הנמצא בחופשת מחלה זה הפריע לנוח; אז במקום להיות כאדם המצוי שמסתפק בקיטורים וקללות לכיוון נהגי האוטובוסים לדורותהם, הם ובני בניהם עד עולם - הוא פשוט קם ועשה מעשה; תחילה הוא חיפש את 'האשמים'. אל מי ניתן לפנות? מה אפשר לעשות כדי שהמון-האטובוס לא יקדח לו בראש. הוא ניסה לפנות לכל מי שאפשר.

"פניתי לעירייה, למשרד התחבורה, לחברת האוטובסים, אך אף אחד לא עזר; ואז גיליתי את הארגונים הסביבתים..." הוא מספר,

"אז היו בארץ כ60-70 ארגונים סביביתים, חלקם פועלים במישור המשפטי. הם עזרו לי 'לפגוע' בבעיה, בצורה הנכונה. מה לעשות ואל מי לפנות".*התחנה הפכה לארגון.

למסוף האוטובסים לא נמצא פתרון מניח דעת תושבים, אך יהודה השקיע את זמנו בלמידת נושא 'איכות הסביבה';

"בתקופה ההיא, נכנסתי באופן אינטנסיבי ולמדתי את נושא איכות הסביבה, בקורסים שונים", מספר יהודה.

שמעו חבר'ה חרדים על ה'חרדי הירוק' שמבין בענייני הסביבה ואיכותה, ופנו אליו לתנות צרות הסביבה שלהם. דיבר איתם יהודה בשפה שלהם, כי הרי מבין הוא שפת-חרדים, ומכאן קצרה הדרך למיסוד הארגון כארגון 'איכות סביבה' מן המניין, העוזר בעיקר לציבור המתגורר באזורים חרדים ודתים. וכך, עם שם מקורי ושנון יצא לדרך ארגון חדש;'חרדים לסביבה' שכשמו כן הוא.*ועד היום לא היתה מודעות לאיכות הסביבה אצל חרדים?


אני מתעניין.


"מודעות אני מניח שכן היתה", אומר יהודה. 'אבל לקום ולעשות משהו כנראה שלא, כי ישנם עניינים חשובים יותר כמו חינוך וכדומה. והנושאים הסביבתים, מחוסר יידע , נראים כפחות חשובים.*הגבה מורמת ומיד מתמקמת במקומה."בהתחלה היתה איזושהי הרמת גבה. של 'מה אתה מתעסק עם נושאים כאלה', מספר יהודה על תחילת דרכו כחרדי שעושה ירוק.

"אבל לאט לאט אנשים הבינו את חשיבות הנושא, וגם נעזרו בנו הרבה.

"גם היום עדין יש אישזהי סטגימה כזו; שמי שמתעסק עם איכות הסביבה זה איזה אחד שמאלן יפה נפש.

אבל המציאות היא , שזיהום אוויר למשל, זה דבר שאין בו הבדלים בין גזע דת ומין".*הסוד: לדעת למי לפנות! (ואל תספרו שספרתי לכם).אז איך תכל'ס פותרים בעיות 'איכות סביבה' אתם שואלים. מה תעשו למשל; אם יגיע 'מתקין אנטנות סלולאריות' לבניין שלכם ויתקין אל מול עיניכם הממצמצותאנטנה סלולארית דנדשה-מהניילונים? תוציאו עליו את הגרון עד לא ישאר כלום ל'מורל'? תאיימו שתתקשרו לדוד שמתנדב במשא"ז? תשתטחו על הגג משל היה זה קברות צדיקים? הקיצור; איך מונעים את הדבר? ליהודה גנוט הפיתרונים."יש לנו רק את הכלים הקיימים לפתור בעיות", אומר יהודה,

"אנחנו יכולים לעזור לאנשים להתקדם; לדעת למי לפנות.


נניח, אם מתקינים לאדם אנטנה סלולארית ליד הבית - אתה לא יכול לחסום את החברה שמתקינה.

אבל מאידך, דבר כזה טעון רשיון ממחלקת ההנדסה. אפשר להתלונן בניה לא חוקית, ומחלקת ההנדסה בעירייה תטיל על הנושא 'צו מניעה' עד שיוצגו האישורים ל'בנייה...' פשוט גאוני, תודו.חרדים לסביבה: טל'-פקס: 03-9093565.===

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

רווק עם אלוקים

רווק עם אלוקים