יום שלישי, 11 במאי 2010

איבדנו את הפשטות? ביקורת אלבום פשוט בריח שבת, לכאורה

סבבת שלום \ נדב גדליה
אלבום כפול: פרוייקט 'לקראת שבת'. אמן: אסף נווה שלום.לדור שלנו יש בעיה; לא חמורה מדי, אבל בעיה; אנחנו מנסים להיות יותר מדי מתוחכמים. איבדנו את הפשטות, כמעט לגמרי.

אפילו SMS קשה לנו לנסח קצר ולעניין; תמיד נשחיל כמה מילים שהרגע התוודענו לקיומן, נוסיף סמיילי לא ברור, ואח"כ שהנמען יתקשר וישאל מה לקחנו בשעה האחרונה, נתמה קשות על חוסר ההבנה שלו בהבנת דברי המשורר. אנחנו 'אינים', זה הוא - חסר המעוף והמקוריות. מסכן שכמותו.

למה אני מזיל דמעה פתאום על אובדן הפשטות? כי בדרך כלל שעושים פרוייקט מוזיקלי - אני מניח שהדבר הראשון שיושב לנגד עיני המו"ל הוא; 'שיהיה הכי מקורי שאפשר'. זהו, זה לא מה שמצאתי בפרוייקט האחרון של 'הינדיק'. במקום רעיון מקורי, מצאתי למרבה ההפתעה פשטידת פשטות, ולקינוח: עוד פשטות. החבר'ה בהינדיק לא חיפשו רעיון מקורי לפרוייקט; הם הלכו על כל המוכר; על שירי השבת הידועים.

וכך, בלי עיבודים מטורפים, עם זמר חביב ולא מפורסם (אסף נווה שלום) שכתוב בקטן על העטיפה,

הם מגישים לנו למכירה את שירי השבת הידועים.

האמת, ברגע הראשון ששמעתי על הפרייקט הזה פיהקתי ולא מעייפות. עוד פעם פרוייקט קאוורים? שירי שבת? לא עשו את זה קודם? ובכלל, למי מנסים למכור את זה? לדוסים? אחרי זה ששמעתי מה יש שם - זה תפס אותי. נחמד לשמוע את השירים המוכרים הללו, שירי השבת, בליווי כלי נגינה וקולו הנעים של אסף למרות ששמו כתוב בקטן.

אמנם לא את כל השירים זכיתי להכיר, אבל אלה שהכרתי בהחלט הסבו לי נחת, חרף העיבוד הפשוט ואולי דווקא בזכותו.

אז מה יש שם בנושן נושן הזה? 19 קטעים (88 דקות) של שבת שלום; החל מ'לכה דודי', 'ידיד נפש', 'אשת חיל', ו'מה ידידות' ועד 'צור משלו' ו'הבדלה' . עבור דרך 'דרור יקרא', 'כי אשמרה שבת', 'יום זה לישראל' וכמובן 'יום שבתון' 'מנוחה ושמחה' ושלום עליכם'. לאוזן שמחכה לחידושים מוזיקלים אני ממליץ להשאר בבית ולחכות לטור הבא.

אז למי זה מתאים אתם שואלים? למי שאוהב את השבת עד כדי התרפקות (הלוואי על כולנו), לבן דוד עם הפירסינג שמתרגש ב'שירים המדליקים האלה של הדוסים', ולשכנה מלמטה שצועקת 'תגבירו את הווליום' כשאתם פוצחים ב'ידיד נפש'.תוכנית המוזיקה להאזנה מועילה:

http://tinyurl.com/kdusha

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

רווק עם אלוקים

רווק עם אלוקים