יום שלישי, 11 במאי 2010

יושב במזרח \ ביקורת האלבום של חיים ישראל


יושב במזרח \ נדב גדליהזה קורה מדיי פעם, חגיגה גדולה לחובבי המוזיקה המזרחית, ושוב ציפיה לאלבום הבא שלו. כעת, חיים ישראל הוציא את אלבומו התשיעי במספר, ובהתחשב בעובדה שכמה מאלבומיו היו כפולים, בהחלט מדובר בבחור שעובד חזק ביותר.

אז מה יש לנו בתשיעי? יש כיוון דיי ברור לדעתי, לפרוץ לקהל רחב יותר. לפני הכל, מפיק האלבום הוא אבי גואטה שאחראי על אירגונם של זמרים בציבור הכללי. אחרי גואטה מגיע האלבום עצמו; עם חוברת מהודרת, והרבה שמות ידועים כמו; יוני רועה שחתום על שניים מהקטעים באלבום; יוסי גיספאן שכתב מילים לשיר על 'הרבי נחמן' (ציטוט) ולעוד שיר ('אתה אחי'). ממשיך בנגנים ידועים כמו סינגולדה (אבי. גיטרות, אלא מה?) , אבי יפרח (בס), ואייל שילוח (כינור), ורשימת הידועים ממשיכה להשתלט על המהודרת עשויית הכרומו: 'אתה קדוש' המרגש עשוי קומפלט (לחן ומילים) מתוצרת 'שמואל יונה' המוכר לנו מאלבומיו הקודמים של ישראל; יוסי גרין הביא לכאן את 'לך נא ראה' - שלטעמי הוא השיר המדליק ביותר באלבום הזה. ישראל לוקח את 'לך נא ראה' - העשוי סה"כ מארבעה משפטים היכן שהוא מתוך המשניות, (שבמהודרת משומה לא כתוב מאלו משניות) ומבצע אותה גם בהבהרה חיים-ישראלית , וגם בהבהרה אשכנזית. הקצב מדבק, ואני סמוך ובטוח שכולם כבר ברחבה; אך לטעמי היה כדאי שדווקא זמר חסידי אותנטי, המקוטלג ככזה, יבצע את הקטעים ה'אשכנזיים' בשיר; לא כי ישראל לא עושה את זה טוב, פשוט זה היה מזמין לרחבה גם את אילו שנרתעים מ'מזרחית' באשר היא. זה הכל. בקטע השביעי באלבום, תפגשו ברצועה אחת; מחד קולות ילדים תימנים ששרים בשפתם ל'אדון הכל', ומאידך,טקסט שמספר לנו על 'העולם הזה, שזקוק לאהבה אחת גדולה'. שילוב מעניין. למילים וללחן אגב, אחראים טל שגב ויעקב למאי שקוראים לעצמם "צמד דוסול". שנון, תודו. השניים, כך מספרת לנו המהודרת אחראים על הפקת רוב האלבום הזה; למעט השיר האחרון אותו הלחין ישראל בעצמו;

חידוש נוסף, בכל הקשור לישראל עצמו, שעד עתה התמקד דווקא בשירה, אותה הוא מבצע כהרגלו בצורה משובחת ומעוררת אוזן.

שיר הנושא באלבום נכתב בחלקו כך: 'יש לנו על מי לסמוך, שמור את השבת, כי יש לנו על מי לסמוך'; אבל למה לי להינעל על המילים אם יש בקטע הזה קצב מזרחי מהודק לחובבי ה'מזרחית', וגם 'אוי אוי אוי' שינתב לכאן את החבר'ה מאזור המערב הרגוע.

במילה אחת: יש לבחור קול זמיר וביצועים נאים; והוא בין הבולטים בסצנת המוזיקה המזרחית-חסידית. אם אתם בקטע של 'מזרחית' - אין ספק שהחדש של חיים ישראל יטע בכם אהבת עולם ושמחה ייתרה. ואם אין לכם כבוד למזרח - תתאמצו לשמוע את 'לך נאה ראה', ו'אתה קדוש', לפחות.תוכנית המוזיקה לצעירים:

http://tinyurl.com/kdusha

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

רווק עם אלוקים

רווק עם אלוקים