יום שלישי, 11 במאי 2010

ראיונות עם זמר הנשמה בן סנוף


נדב גדליה
 התמונה של ‏בן סנוף‏.בן סנוף מוכר אצל הדתיים מעט יחסית לציבור החילוני * אחרי שנטש לקול מחאת ההורים את התואר 'ילד הפלא' – לטובת לימוד תורה, חוזר בן סנוף אל המוזיקה. הפעם כנשוי בן 24 ואב לשניים. בוגר יותר אך עדיין עם פלא של קול * ההורים שכחו מהמריבות, החילונים מזמינים אותו לשיר בחופה, ואפילו הערבים בחברון אוהבים לשמוע אותו בפול ווליום בתוך קבריולט (ויש גם ראיונות רדיו ווידיאו)כשבן היה ילד הוא התחיל לשיר. נו, עוד ילד פלא, שטויות. אז זהו, שלא. אבא שלו, נתן, החליט ללכת על כל הקופה והחל לכתת רגליו עם בן הקטן בין אמנים ואנשי רוח, שנתנו את הגושפנקה לכך שאכן מדובר בילד עם פלא. ננסי ברנדס התלהב, ואבא התחיל להשקיע מזומנים בנער המתבגר. בן הקטן הפך לכוכב גדול בתכניות טלוויזיה פופולאריות כמו זו של דודו טופז ו'ריח מנטה', והוכרז עליו חד-משמעית כילד פלא מהסוג המצליח.
הלהיט הגדול של סנוף מתקופת הילדות היה שיר בשם 'בגן הכוכבים', וכתב אותו לא אחר מאשר צביקה פיק. מסתבר שאחרי שסנוף האבא השתכנע שהילד שלו יודע לשיר הוא החליט להשקיע סכום של עשרות אלפי שקלים בשני שירים. הוא פנה ישירות לצביקה פיק והתוצאה הייתה 'בגן הכוכבים' שתפס חזק כאמור, ושיר נוסף שנשכח מלב. "ברוך ה' שהוא לא הצליח", אומר בן, "היום כשאני מסתכל על המילים שלו הן מוציאות אותי מדעתי..."
בכל אופן, נראה היה שהכל עובר חלק בדרך לעוד כוכב צעיר וטרי לעולם הזוהר החילוני. לנתן האב נמרח החיוך על הפנים וכולם היו מבסוטים, עד שמשהו השתבש.
"כל החיים הייתי דתי, אבל בשלב מסוים החלטתי להתאפס על עצמי, על האישיות שלי, לדעת מה אני עושה בחיים", מספר סנוף. "אחרי אחת מתכנית הטלוויזיה, אמרתי לאבא שלי 'זהו, אני רוצה לעזוב את הכל, להתחזק'".

ילד צעיר לא אמור לקבל כמחמאה דינמיקה כזו של כוכב? 

"זה נכון – הייתי הולך ברחוב ובנות היו שרות את השירים שלי, ואפילו מחכות לי בבית. אבל כשהתחזקתי, ידעתי שאני מוותר על זה. אז עוד לא ידעתי שיום אחד הקב"ה יחזיר לי יותר מזה. ברחוב שאלו אותי למה אני מפסיק, אבל זה לא השפיע עליי. בגיל 16 כבר נכנסתי לישיבה".
נדמה שהיום מחפשים בגיל 16 רק ליהנות.

"אתה לא יודע כמה אנשים בישיבה שלי מתחזקים בגיל צעיר כזה. היום זו תופעה שאי אפשר להסביר אותה".
האב המאוכזב ניסה בהתחלה להניא את הבן מהחלטותיו. "אני זוכר שאבא שלי אמר לי: 'בן, אם תמשיך בקצב הזה, בגיל 17 אני קונה לך פורשה, אחרי שתעשה רישיון'. לקח לו הרבה זמן עד שהוא עיכל שאני סיימתי עם המוזיקה. היה לו מאוד קשה".

אמרגנות – לא, להתחתן עם הבת – כן

בן נכנס לישיבת "אורות האר"י" בצפת לספוג תורה וקדושה. יום אחד נכנס אדם לחנות של משפחת סנוף ושמע את בן מנעים זמירות בקולו. ראה האיש כי טוב העלם וקולו נעים, והציע לבן להיות האמרגן שלו. אביו של בן לא הסכים כמובן ואמר שהוא היחיד שמריץ את בנו, אבל לא עברו ימים רבים וידידנו השיא את בתו
לסנוף בן ה-21. כיום, כשלוש שנים אחרי, הוא מחזיק בשני ילדים חביבים: ידידיה ומלאכי.
הפסקת עם המוזיקה לגמרי לטובת לימוד התורה – מה גרם לך לחזור לעסק?
"ביום שישי אחד אני יושב עם חמי ופתאום הוא אומר לי: 'למה שלא תחזור לעולם השירה ותשפיע?'
חשבתי על זה ופתאום נשמע היה שהוא ממש צודק... עשרים דקות עברו וכבר הייתי באולפן שהוא ארגן לי במהירות".

מה היה השיר הראשון שהקלטת באותו יום?

"'התנערי מעפר קומי', שיר שמדבר על השכינה. אני מאוד אוהב אותו".
בתזמון מושלם, באותו זמן חזר לארץ יוגב סמינה, מי שליווה את סנוף בהפקה המוזיקלית בהיותו ילד, אחרי חמש שנים של צבירת ניסיון. הוא בנה אולפן מקצועי לתפארת, והכל כאילו חיכה לסנוף וללהיט שייקח את העסק קדימה.
"באירוסין שלי שרתי את 'אם אשכחך' של יעקב שוואקי, ושכחנו מזה. בהקלטות לאלבום, הציע המפיק שלי, חברון, להכניס גם אותו לאלבום. אבל אני לא אהבתי את השיר ורק לאחר שכנועים רבים הסכמתי, בתנאי שבינתיים לא ישמיעו את ההקלטה. ואז הוא לחץ 'אנטר' במחשב ופתאום שמעתי את השיר אחרי העיבוד שלו. הוא עיבד את זה בצורה אחרת לגמרי ויצא הקטע המדהים הזה שכולם היום מכירים".
מכאן החל סיפור הצלחה לא קונבנציונאלי בעליל. מבלי שפורסם בדרכים המקובלות, לא דרך רשימות ההשמעה ולא דרך יח"צנים למיניהם תפס 'אם אשכחך' תאוצה בארץ ובכל העולם. 'אם אשכך' הגיע ללוס אנג'לס, לאנגליה ועוד, כשההפצה העיקרית שלו הייתה דרך... המכשירים הסלולאריים. היסטריה מוחלטת. "דודה שלי הייתה לא מזמן בברוקלין, והיא ספרה לי שבקניון שם השמיעו את 'אם אשכחך'. חבר אחר חזר ממיאמי והוא ספר שהשיר הזה רץ בכל החתונות שם". אבל הכי חזק – גיסתו של סנוף מחברון העידה ששמעה את 'אם אשכך' בוקע מתוך מכונית קבריולט ערבית בחברון. הזוי לחלוטין, אבל גויים נוצרים בחו"ל – הולכים עם טלפונים ברחוב ושומעים את השיר; במועדי מועדוני לילה משמיעים טראנסים מטורפים ופתאום 'אם אשכחך'.
עד היום 'אם אשכך' לא מפסיק לככב ברשימות ההורדות בסלולאר.
"אין לי יחסי ציבור", מספר סנוף. "שואלים אותי ברדיו ובטלוויזיה מי היח"צן שלי ואני אומר 'הקב"ה מייח"צן אותי הכי טוב'".
מה שקרה לשיר 'אם אשכך' בהחלט מעניין – מתברר שבעוד במגזר הדתי השיר מוכר יותר בגרסת המקור של שוואקי, בציבור החילוני מכירים אותה יותר בגרסת הכיסוי של סנוף. 

מה שוואקי אמר על זה שגנבת לו את ההצגה מחוץ למגזר הדתי?

"הוא דווקא התלהב, ובאחת ההופעות שלו לאחרונה אפילו הופענו יחד בדואט. כל אחד מצליח במה שנגזר עליו מהשמים, ושוואקי הוא ב"ה כוכב-על שמצליח ברמות מטורפות, בחו"ל ובארץ. מדובר בזמר עם ווקאליות מטורפת, ואני מאוד אוהב אותו".

שילמת לשוואקי משהו על השיר?

"מבחינה חוקית, אם אני מצהיר שהוא שר את השיר במקור – זה מותר. למעשה השיר שייך ליוחנן שפירא שהלחין אותו. ברגע שהשיר יצא – מותר לכולם לשיר אותו. שפירא בעצם מקבל את כסף התמלוגים מאקו"ם, אבל אני מקבל את התשלום על הרינגטונים שאנשים מורידים".

ריקודים נפרדים במועדון בת"א

איך זה לחזור שוב להיות סלב? יצאת מזה, היה שקט, ושוב...
"חזרתי לזה הרבה יותר מיושב, זה לא כמו שהיה כשהייתי ילד קטן... כשאתה בוגר אתה לא קופץ על כל דבר, אתה מתייחס יותר ברצינות לאנשים. לפעמים, בהופעות, באות אליי קבוצות גדולות של ילדים וצריך להתייחס לכל אחד, זו בגרות נפש שהייתי צריך להשיג אותה אחרי תקופה של זמן".
זה נכון שמזמינים אותך להופיע במועדונים?
"אני ממש מרגיש שליח של הקב"ה במוזיקה ובין היתר זה בכך שאני מצליח ב"ה להגיע גם לחילונים. היה לא מזמן מועדון בת"א שהזמין אותי לשיר. התייעצתי עם הרבנים שלי אם להופיע או לא, והם אמרו לי 'בטח, עד שאתה יכול להכניס קדושה למקום הזה'. אבל אמרתי למאיר בל, בעל המועדון, שאם רוקדים אני לא שר. נכנסנו לשם והוא ביקש מהקהל לא לרקוד ולכבד את המעמד. אתה לא מאמין, שתיים בלילה, מועדון בת"א וכולם שרים 'אם אשכחך'".
ואם לא די בכך, סנוף הוזמן לשיר מעל בימת האמפיתיאטרון בקיסריה ביחד עם כוכב הזמר המזרחי קובי פרץ – "וכשאתה שומע 5,000 אנשים שרים את השיר הזה, זה מרגש. פשוט רציתי לקפוץ על הקהל. פעמיים הופעתי שם ופעם אחת בבריכת הסולטן, שגם היא מקום ענק, בסביבות 7,000 איש".
תשעים אחוז מהחתונות שבהם סנוף שר הן חתונות חילוניות. בחופה עוד אפשר לשיר שירים שקטים, אך לאחר מכן הקהל רוצה לרקוד, וסנוף כאמור, לא מרקיד מעורב. "מוצאים כל מיני פתרונות. הם יודעים שאין מה לעשות, אני בהרקדה מעורבת לא שר".
בניגוד לתלונות ששומעים מאמנים רבים על כך שקשה לאמן בישראל להתפרנס ממוזיקה, נראה שסנוף דווקא מצליח לעשות את זה בגדול. "אנחנו צוות גדול מאוד של אנשים, וב"ה בהכנסות הללו יש ברכה גדולה". סנוף מופיע כמעט בכל ערב, וחלק מההופעות נערכות גם בחו"ל. גם הדיסק, שמקובל לחשוב שהוא לא מפרנס יפה, והחברות שרצו בלעדיות על האלבום הכניסו לו סכום, וישנם כאמור הרינגטונים הקטנים, שמהווים מקור הכנסה משמעותי מאוד. "ברוך ה', ישתבח שמו לעד", הוא מסכם את הסוגיה הכלכלית.

 ושבו בנים לגבולם

שיר נוסף שרואה אור באלבום החדש של סנוף הוא 'ושבו בנים לגבולם', שכתב איתי זילברשטיין. השיר הוקדש לגלעד שליט ובתוכו אף נשמע קולו של גלעד מתוך הקלטת האחרונה שהתפרסמה. "הופעתי לא מזמן לפני קבוצה גדולה של חיילים עם השיר הזה", מספר סנוף. "כולם ממש בכו מהתרגשות. אבא של גלעד שליט שמע אותו גם כן וממש התרגש. שרתי אותו גם במשחק כדורגל של נצרת עילית, וגם במשחק של בית"ר ירושלים מול סכנין. היה מאוד מרגש". השיר הושמע והוקרן גם בתכניות שונות בטלוויזיה. 

איך עלה הרעיון להביא שיר כזה?

"ביקשתי מאיתי זילברשטיין שיכתוב לי שיר מרגש. הוא כתב סתם שיר על חיילים, וקרא לו 'ושבו בנים לגבולם', בלי קשר לגלעד שליט. הרעיון להכניס את הקול של גלעד היה של יוגב, המפיק המוזיקלי. לאחר חודש מההקלטה גיליתי שלעמותה העוסקת בעניין גלעד שליט קוראים 'ושבו בנים לגבולם'..."

לא נועז מדי להכניס את ההקלטה הזאת לתוך שיר?

"לא. חייבים להכניס את הנושא הזה בצורה הכי חזקה. אני יודע שזה נושא רגיש, אף אחד לא חולק על כך שצריך להחזיר אותו, השאלה כמובן באיזו דרך". עכשיו אני משקיע הרבה כוח כדי שהשיר הזה ייכנס חזק - כי זה נושא מאוד חשוב".

אתה פונה במוצהר דווקא לציבור הכללי?

"לא ולא, אני נמצא גם אצל החרדים בבני ברק, על אף שאני 'כיפה סרוגה', כידוע. המגמה היא לגעת בכולם, אפילו במוסלמים ובנוצרים".

בישיבת אורות האר"י אתה לומד קבלה?

"לא, אני לומד הלכה. לומדים אצלנו גם קבלה, אבל אני לא בר-הכי, לא זכיתי להגיע לרמה הזאת. ראש הישיבה הרב שיינברג הוא מקובל אדיר, ואני מתייעץ אתו המון. בכל אופן, כמו כולנו השאיפה שלי היא להגיע לרמה רוחנית גבוהה. זו בעצם המטרה המרכזית. והלימוד והמוזיקה מפרים זה את זה".

בינתיים אתה שר מוזיקה יהודית, פסוקים. אתה חושב שהשירים החדשים שלך ייכנסו לרדיו הכללי?

"לא כל השירים החדשים כוללים פסוקים. שיר שנקרא 'המסע' נכנס ב"ה לטלוויזיה ולרדיו". וכאן סנוף עוצר לרגע משטף דיבורו, ונותן קולו בשירה נוגעת:

בוא וצא אל המסע אתי
שמתארך ונוגע, מפרך ומייגע
ואיך כל יום הופך לעוד סימן
לשביל שבדרך שנותן לך ערך
לחיות עם עצמך בשלום
להסתכל לשמים ביראה של כבוד

"זה שיר שאומר: חפש את האמת אף על פי שזה מפרך ומייגע; זה כדאי, כי זה נותן לך ערך לחיים".

אתה מעדיף את עצמך ילד פלא או זמר בוגר?

"המצב שבו אני נמצא עכשיו מבחינתי טוב יותר - אני הולך בדרך שאני בטוח בה ולא מתלהב כמו אז בהתחלה, כשעוד הייתי ילד".

איך מסתדרת לך הקריירה המוזיקלית מבחינה משפחתית?

"יש לפעמים שבועות אשתי לא רואה אותי, אבל היא יודעת שזאת עבודה, והיא מחכה לי בבית. הילדים שלי מתגעגעים, ויש גם כיף בזה שאתה מגיע מחו"ל ואתה רואה משפחה. כשאני מגיע אני משתדל לצ'פר את אשתי בדברים שמשמחים אותה".
ומה עם אבא נתן? אחרי שבפעם שעברה סיפור ההצלחה נקטע, כיום נראה שהם בשמים. "אבא שלי, בכל פעם ששואלים אותו מה השם שלו והוא אומר 'נתן סנוף', שואלים אותו אם הוא מכיר אותי. וכשהוא מסביר שהוא אבא שלי, הוא מתקשר אליי כהוכחה: 'תגיד להם שאתה הבן שלי'. לתגובות נדב גדליה בפייסבוק: gilinada@gmail.com
האזנה לתוכנית הרדיו "סבבת שלום" שלי שהיתה משודרת בזמנו ובה התארח גם בן סנוף:
http://www.icast.co.il/default.aspx?p=Podcast&id=347246
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

רווק עם אלוקים

רווק עם אלוקים