יום חמישי, 3 במרץ 2016

טור דיסק: איציק אשל, זה לא ממני

תגוון, תגוון \ נדב גדליה
מציג את 1.jpg

אמן: איציק אשל. אלבום: זה לא ממני רק מהשם

בזמן שהמוזיקה המזרחית הכללית לא יודעת מה לעשות עם עצמה; לעיתים המילים צורמות אפילו לאוזן שפגשה מילה  או שניים בחיים,
והלחן מתאמץ להדביק באוויר אווירה של משהו מדליק  שפאדיחות להגיד בקול ששמענו כבר,
מגיע איציק אשל, (האח של חיים ישראל, אבל מי זוכר?!) ועושה אלבום שצועק  (גם) במזרחית עצבנית 'זה לא ממני, רק מהשם'.
פשוט מפליא. הוא מלא עד גדותיו באמונה בריבון עולם האשל הזה, ומה עוד, שהבחור לקח על עצמו להפיץ את העניין, אז הוא בחר ב'זה לא ממני, רק מהשם' להיות שיר הנושא שעל שמו קרוי האלבום. רשימת הקרדיטים באלבום עמוסה שמות, אבל פותחת בקב"ה וחותמת בהצהרה 'תודה לך אבא שבשמים, אני מצהיר באמת שבלעדיך אני כלום בעולם'. חזק. 
ברצועה האחרונה בדיסק מבקש אשל 'באהבת ישראל אמיתית' ממי שקנה את האלבום שלו  מזוייף 'בצפון, בעשרים שקלים', להשמיד את העותק. 
אהבתי. כל כך יפה ואמיתי, שאם היה לי עותק מזוייף הייתי שובר לעשרות חתיכות ושולח לו, שיהיה מבסוט. 
וכך, כשהוא נשמע גדוש  באהבה למוזיקה ולעולם ובאמונה אמיתית שזועקת מכל שבריר מוואל, הולך אשל ומערבב מוזיקה מזרחית אותנטית עם כמעט כל מה שאפשר. ועל זו היתה שמחתי;
 ועל כך מתהפך זוהר ארגוב בקברו; על חוסר הגיוון המשווע במוזיקה המזרחית; כי אצל אשל הסוס המנצח טמון בגיוון. אע"פ שמזרחית זה התחום שלו, ובחתונות בהן הוא מופיע עם אחיו אבישי המוכשר לכשעצמו ושגם משתתף באלבום הזה, קשה להשאר אדיש ליד השניצל - עדין הוא לא נעול על המוואל. בין  הבוזוקי לדרבוקה הוא מכניס  את מנדי ג'רופי לאולפן  לשיר שכולו שקט סוחף ('נשבע השם לדוד') שישיר קצת בהבהרה אשכנזית.
 בין שיר הילולות  ('אלהא דמאיר ענני') הוא דוחף להיט ענק ('הושיעא נא') שאפילו ברדיו האשכנזי החוקי 'קול חי' מרגישים טבעי לשכנע  להוריד אותו כרינגטון. בין קטע  סופר חאפלתי עם יניב בן משיח ('אין לי כלום בלעדיך'), הוא לא מהסס לסובב את  הסוויץ', ומתחיל לזרוק מילים בשפתו של אובמה ('אמונה זה הכל'), וזה לא נגמר כאן. ב'בא איתי לא"י' אפשר לשמוע מילמולים בצרפתית... וב'אל האור' העשוי מטקסט אישי כואב, בוחר אשל לשיר דווקא ראפ , שיוצא פשוט מעולה. בכלל, אשל הוא אמן יוצר בחסד   שמתמחה ביצור להיטים שווים לכל אוזן ; באלבום הזה תמצאו כמה משובחים מהם, וגם מזרחית אותנטית למטיבי לכת.
במשפט וחצי: מי אמר 'גיוון' ולא קבל?

תוכנית הרדיו שלי, דאז..."סבבת שלום" להאזנה, תוכנית מוקלטות כאן:
http://www.icast.co.il/default.aspx?p=Podcast&id=347246

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

רווק עם אלוקים

רווק עם אלוקים