יום שני, 27 בפברואר 2017

שליפות עם עו"ד בני דון-יחייאנדב גדליה
התמונה של ‏בני דון יחייא‏.
שליפות עם עו"ד בני דון-יחייא

ת.ז
נחשב לעו"ד המוביל בתחום דיני המשפחה.
גרוש, אב לחמישה, תושב גבעת שמואל.
כתב 8 ספרים. בנוסף לעיסוקו המקצועי מעלה שני מופעים הומוריסטיים:
"טובים השניים" על נישואין עם טיפים לזוגיות טובה יותר
ו"צחוק הגורל" על הומור יהודי.

 

10 דברים שלא ידעתם על בני דון-יחייא

1.    שלא כפי שחושבים בשל שם משפחתו, אמו יקית ואביו נולד וגדל בלטביה והיה נואם מפורסם ביידיש.
2.    רוכב על אופנוע מגיל 18 ומאז לה הפסיק. רק בלית ברירה נכנס למכוניתו ומקלל את הפקקים.

3.    כותב מחזה על משפחה ישראלית: קומדיה אופטימית שנוגעת גם בכאבים הקיימים בכל משפחה.

4.    חולה ים. גם מקיים "נפש בריאה בגוף בריא" וגם מקבל השראה בין המים לשמיים כדי לכתוב וליצור.

5.    התחיל לשיר במופעים שלו יחד עם הזמר שמלווה אותו לאחר שכל השנים חשב שהוא זייפן סדרתי.

6.    כותב ספר על פרשות השבוע, שמבוסס על מדור שבועי שפירסם בפייסבוק. לקט פנינים קצר ולענין לשולחן השבת. כשההורים יבקשו מהילד לומר משהו על הפרשה, הוא לא יוכל יותר לומר אין לי איפה לחפש.

7.    חלם לעסוק בקולנוע ומקווה להגשים את החלום: לכתוב ולביים סרטים.

8.    הנחה את השנה הראשונה של התוכנית על פרשת השבוע בימי שישי בערוץ הראשון עם הרב מוטי אלון.

9.    כתב ספר אמרות ובדיחות על זוגיות, שכדי "להרצין" אותו משובצים בספר מבחר שירי אהבה שהוא אוהב.

10. ניסה ללמוד לבשל אחרי גירושיו, ואחרי מאמצים רבים הצליח להכין מנה חמה משולמת.


---------------------------------

טובים השניים.
מאמין בצמד המילים של שלמה המלך. העולם היה ויהיה בנוי כמו תיבת נח: שניים שניים. לכן קראתי למופע שלי על זוגיות "טובים השניים" ולא התפתיתי להכתיר אותו בשם "תובעים השניים" או "טובעים השניים"...

מוטו.
אמרה חסידית: העבר אין, ההווה כהרף עין, העתיד עדיין. אם כן – דאגה מנין? 

אני מאמין.
המנהג בתפילת שמונה עשרה לפסוע אחורה שלוש פסיעות כשאומרים "עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו". ללמדנו כי מי שרוצה שלום צריך לסגת מעט. העולם לא היה מתקיים ללא פשרות וגמישות. ג'ון קנדי איחל שלעולם לא נתפשר מתוך פחד ושלעולם לא נפחד להתפשר.

פוליטיקה.
פעם נדרתי לא לחשוב אפילו על כניסה לעולם הפוליטי. שינית את דעתי ואני מרגיש כי הגיע הזמן לפעילות ציבורית. כמי שעוסק שנים רבות ביישוב סכסוכים ובמזעור נזקיהם, נדמה לי שיש לי ערך מוסף, וייסלח לי חוסר הצניעות.

סיפורים קצרים.
הסוגה האהובה עלי. הוצאתי שני ספרים עם סיפורים כאלה והשלישי בדרך. סיפור קצר משובח הוא יהלום מלוטש עד הסיום המפתיע, הפואנטה, המשאירה את הקורא פעור פה או עם דמעה בלתי נשלטת. כתיבת סיפור כזה היא אתגר. זה כמו להמציא בדיחה.

אמא יש רק אחת.
זו האמא שלי. ייקית שאחותי רותי חריף ואני היינו מרכז עולמה כל חייה. איכפתית ללא גבול. חכמה מאוד עם מבט רנטגן שקלט מיד בני אדם. את העצה הבאה ממנה אני נושא איתי: עשה טוב לאנשים גם אם לא מגיע להם, כי זה יעשה לך טוב.

זוגיות.
כולם רוצים להיות נשואים (אבל אולי לא 24 שעות ביממה...) והפסוק מפרשת בראשית, "לא טוב היות האדם לבדו", טרי כאילו נכתב היום.

הומור יהודי.
הנשק הסודי של העם היהודי. מה שחלשי הגוף אבל חזקי הרוח יצרו דורות על דורות. מה עשו אבותינו חובשי הכיפה? המציאו כיפת ברזל של ההומור.
הקשבה.
אם לא נקשיב – כיצד נשיב? בזוגיות טובה בן הזוג מקשיב למה שבן זוגו אומר. בזוגיות יותר טובה בן הזוג שומע גם מה שבן זוגו לא אומר.

סבלנות.
מתנה שהקב"ה נותן רק למי שהוא אוהב.

צחוק הגורל.
המופע החדש שלי על הומור יהודי. קראתי לו "צחוק הגורל" כי גורל עמנו עוצב במידה רבה בגלל המצוקה. מתי ההומור פורח? כשהעוני מתארח. המופע מתאים לסרוגים וגם לחרדים שאין להם כמעט מבחר של מופעים שמחים עם תוכן כשר לחלוטין. המופע משמח אותי מאוד כי נחשפתי בהכנתו לפנינים מבריקות, חכמות ומצחיקות.

מריבות זוגיות.
בכל מריבה זוגית יש שני צדדים: הצד שאינו צודק – והצד שלך.

רגשי אשם.
לא התפניתי מספיק לילדיי. המין שלנו, שמשום מה נקרא חזק, לא מבין שהקריירה היא הדבר השני הכי חשוב. וכמו כל אבא עם נקיפות מצפון, השפעתי על ילדי כל מה שרצו. רגשי אשם – והשיק נרשם.

בובות חתן כלה.
יש לי אוסף של 400 בובות שראשיתו לפני כ-15 שנים מכל החומרים והצורות והארצות. האוסף התחיל בזוג אחד של חתן-כלה מעץ, שקניתי בתור קריצה למשרדי, אבל הסתבר שהתחבא בתוכי אספן מעט כפייתי.

דתל"שים.
איש באמונתו יחיה. אבל לא במשפחה שלי ברוך השם.

שוויון בנטל.
בעד. אבל בשכל, לא השכל של התאים האפורים בראש, אלא בשכל המושלם - חוכמת הלב. צריך לעשות את זה נכון. השיטה הישראלית - מה שלא הולך בכוח הולך ביותר כוח - לא תעבוד כאן.

זקנה.
חביב עלי הפירוש על הפסוק "מפני שיבה תקום": תתקומם נגד הזקנה. הדרך הטובה ביותר שאני מכיר היא ברוחו של הרמב"ם שדרש את המילה בריאות בראשי תיבות:  "בולם רוגזו, יפחית אוכלו ויגביר תנועתו".

הציונות הדתית.
לחם ומים מהבית. אבי נחשב לשופרה של הציונות הדתית באלפי מאמרים שכתב ב"הצופה", עיתון המפד"ל שאותו ערך 32 שנים. הוא כתב כמה ספרים על ראשי הציונות הדתית ותקופה קצרה היה ח"כ במפד"ל. שמח שכל ילדי קשורים למגזר הזה.

שירת נשים.
אם אפשר למצוא דרך להקל, יבורך היזם הנועז. את המופע שלי על הומור יהודי מלווה לעתים זמרת, אבל גם זמרים לקהל המעדיף זמר, ואני מכבד את רצונם.

נפתלי בנט.
רוח רעננה בפוליטיקה הישראלית, הזקוקה לאיוורור. מאחל לו שיצליח לשמור על המסגרת משום שיצר הפילוג טבוע עמוק מדי בציבור הדתי לאומי.
ספר.
ידידו הטוב ביותר של האדם (שאין לו כלב). איש לא אמור להרגיש בודד כל עוד הוא מוקף ספרים. ספגתי את ריחם בבית הורי ז"ל, אנשי ספר מילדותם. אבי כתב כמה ספרים, והגנים עברו: הספר התשיעי שלי בדרך.

נישואין.
מערכת יחסים שבה צד אחד תמיד צודק, והצד השני הוא הבעל. או האישה. את בן הזוג צריך למצוא רק אחרי שפוערים את העיניים לרווחה, אבל אחר כך מומלץ לעצום אותן כדי שהמוסד הנפלא הזה יהיה בנין עדי עד.

אינטליגנציה רגשית.
מותר הנשים על הגברים. אם למין הקורא לעצמו חזק היתה יותר אינטליגנציה רגשית, העולם היה מקום טוב יותר לחיות בו.

טעות. 
לטעות זה אנושי, אבל להאשים מישהו אחר בטעות – זה עוד יותר אנושי. חוסר היכולת של רבים להכיר בטעות ולהתנצל היא רעה חולה שמאפיינת מערכות נישואין רבות.

סלב.
התקשורת המציאה כדי לפרנס את עצמה. אנשים זקוקים לדמויות ממגנטות. ישעיהו הנביא כתב "והיו עיניך רואות את מוריך", ובפרשנות רחבה: למדו מדמויות מופת, לא מסלבס שהתקשורת ממליכה ואחר כך משליכה.

ישיבות ואולפנות בני עקיבא.
מפעל אדיר. שילוב של תרבות ישראל עם נכסי העולם. כשאני רואה תלמידה או תלמיד מהמוסדות האלה, עולה בי אוטומטית חיוך רחב.
שיעמום.
מכה שלא כתובה בתורה. והיא קיימת למרות שהעולם נהייה יותר ויותר מעניין. מתכון נגד: להתחבר אל עצמנו, כי מי שנמצא עם עצמו – לעולם לא יהיה לבד ולא משועמם.

תורת המלך.
דרך המלך עדיפה על קיצוניות. אפשר למצוא במקורות הנפלאים שלנו גם ביטויים קיצוניים, ואני תוהה מה מניע אנשים לחפש דווקא את המקורות החריגים, המנוגדים למילים היפות: "חביב אדם שנברא בצלם".

מה מאפיין את השבת שלך
דימום מנוע. האוויר מתחלף והנס מהילדות עדיין קיים: תחושת הריחוף מעל לחולין היומיומי. לציווי על השבת "לא תעשה כל מלאכה אתה ובנך ובתך" וכו' הייתי מוסיף "וגרונך". כשאני לבד בשבת, אני חש כמה טוב לתת גם למיתרי הקול לנוח.

רב ראשי אחד.
עוד יגיע היום, אבל לא רצוי להקדים אותו בכוח אם לא מחפשים צרות.

אריק איינשטיין.
שילוב מנצח של קול קטיפתי, מבחר שירים מנופה ואישיות חריגה בצניעותה. הוא הצליח לתפוש ישראלים רבים לפחות בתקופה אחת בחייהם, ומותו גרם לעצור לרגע, להיזכר באותה תקופה ולהבחין בחלוף הזמן.

חזקת גיל הרך.
היתה נכונה בזמנה. כיום יש "אבא חדש", זה הבוכה לפעמים ולא רק בלילות אלא גם בימים. אבא כזה צריך להיות בטוח שאין דעה קדומה נגדו כשהוא תובע להיות שותף מלא בגידול הילדים לאחר הגירושין. והאימהות לא צריכות לחשוש: בכמעט מאה אחוז מהמקרים הילדים יהיו איתן.

תורת ימימה.
לא מכיר לפרטים, אבל כשאני רואה את האור בעיניהם של תלמידיה, אני בעד. תבוא ברכה על כל תורה שגורמת לנו להכיר את עצמנו יותר ולגרום לנו לשמחת חיים, המוציאה מאיתנו איכפתיות לאחרים.

נישואי קפריסין.
אין כמו "הרי את מקודשת לי" עם החופה והטבעת והכוס. בסיס הנישואין  הוא התחייבות הדדית, וטקס עם מסורת של אלפי שנים עוזר לשמור על ההתחייבות.

שדכנות.
טוב שהמקצוע הזה קיים. אני מאמין בזוגיות, וכל מי שמסייע לשני אנשים לבדיים להיפגש, לעזוב את אביו ואת אמו ולדבוק באשתו, כהוראת התורה - עושה עבודת קודש.

גבעת שמואל.
בית. שניים מחמשת ילדיי גרים כאן. העיר מריחה עדיין גם כישוב כפרי מרחק נגיעה מהמולת הערים הגדולות הסמוכות.

ורדה רזיאל ז'קונט.
העולם מעניין יותר עם אנשים צבעוניים כמוה. ואם יותר אנשים יאמצו את המוטו שלה "תזרקי אותו", ולהיפך, תהיה לי יותר פרנסה... אבל ברצינות אני חושב שאנשים צריכים להיפטר מהבעיות שלהם ולהישאר עם בן הזוג, ולא להיפרד מבן הזוג ולהישאר עם הבעיות.

רווקות מאוחרת.
מעידה לא פעם על חוסר ביטחון, על פחד להיכנס למסגרת ולמחוייבות. המפתח לגן עדן עלי אדמות הוא השתחררות מהפחד.

תוכנית טלוויזיה.
סיינפלד. גם כשאני נתקל בפרק שכבר ראיתי כמה וכמה פעמים – אני לא מוותר. זו מראה שבה אנחנו רואים לא רק את פנינו האמיתיות, אלא גם את הדבשת שלנו, למרות שהיא מאחור.

מסורבות גט.
מהתופעות המכוערות. בריונות של גברים המנצלים את ההלכה כדי לפגוע במי שאינה רוצה בהם עוד. לבתי הדין יש ארגז כלים גדול דיו כדי למזער את התופעה הזאת, אך הם לא משתמשים בו מספיק בנחישות.

גירושין.
כשהתורה הכירה במוסד הגירושין היא כנראה לא העלתה בדעתה שכל זוג שלישי כאן יתגרש. בהרבה מקרים גירושין מבטאים אופטימיות של אנשים שוויתרו על הסיכוי למצוא את אושרם ביחד, אך לא על האושר עצמו.

הסכם ממון.
תורם המון. מזיק המון. סתירה? תלוי. אם הכוונה היא לקפח את בן הזוג, ובדרך כלל את בת הזוג –  פסול. אם מטרתו להתגרש בהגינות - רצוי.

השד העדתי.
צריך להחזירו לבקבוק ולפוקק חזק. פוליטיקאים עושים בו שימוש ציני.

תל אביב.
נולדתי בה ואני עובד בה. חלק מהזהות שלי. עיר אהובה עלי למרות הרעש והצפיפות והחלקים המכוערים. אני מעדיף לראות את הים ואת התסיסה התרבותית.

אלו עלוני שבת אתה קורא?
כל מה שמזדמן לידי. כשיש מאמר ששווה לחזור אליו אני מביא אותו הביתה. לצערי לא לעתים קרובות זה קורה כי רבנים רבים אינם פתוחים מספיק לתרבות הכללית המאפשרת לפרוש כנפיים ולחדש.

זמן.
לפעמים מקל ולפעמים מקלקל. המחוגים האכזריים מנצחים אותנו, ולכן  הזמן מרפא את הנפש, אך מכלה את הגוף.

אהבה ראשונה.
חוויה שלא שוכחים. היתרון הגדול של האהבה הוא, שמי שאוהב – אוהב יותר את עצמו. אהבה ראשונה היא כמו שפת אם. לאחריה, כל שפה נוספת היא לרוב רק תרגום. אדם שחווה אהבה ראשונה נהדרת והיא תאבד לו, יחפש לעד את ההעתק המושלם שלה. לעומתו, מי שאהבתו הראשונה הסתיימה באכזבה, יחפש לא פעם בן זוג בעל תכונות הפוכות לגמרי מאלה של הקודם. בשני המקרים – החוויה ראשונה משפיעה ישירות על הבחירות הבאות.

מקור ראשון.
מנוי כבר שנים. קורא בענין כל סוף שבוע, וכשילדי מבקרים – זה העיתון היחיד שהם מוכנים לקחת לידיים.

שרה נתניהו.
התקשורת במירעה. ביקורת על נשות מנהיגי ציבור לגיטימית. חוסר פרופורציה וסגנון בוטה - לא ראוי.

ירידה מהארץ.
כישלון חינוכי. צריך לתגבר את לימודי ההיסטוריה הרחוקה והקרובה כדי שישראלים לא יעלו בדעתם לעזוב את ארץ חמדת אבות.

זמר.
אין אחד ויחיד. שלמה ארצי, אריק איינשטיין, חוה אלברשטיין לצד אברהם פריד, מרדכי בן דוד ושלמה קרליבך. האחרונים זורמים בדם.

 תוכנית רדיו.
רוב הזמן נמצא בדרכים על הקטנוע ולכן מנותק מהרדיו. בבית מתנגנת  מוזיקה, כי דיבורים שומע די והותר במשרד.

פמיניזם.
שיוויון הוא הדיבר ה-11. נשים היו מקופחות בתחומים שונים, ואין ספק שהתנועה הפמיניסטית תרמה לסילוק עוולות. אבל פעילות קיצונית מדי, כמו בכל זרם חברתי, נזקה מרובה על תועלתה.

צדיק.
נמצא באגדות. אין כיום דמות אחת שאוכל להכתיר אותה בתואר הטעון הזה.

מה דף הבית שלך?
וויינט. מעיף מבט מהיר בימים עמוסים כדי לראות אם החמצתי אירוע דרמטי, שכמובן לא קורה.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

רווק עם אלוקים

רווק עם אלוקים