יום שלישי, 28 בפברואר 2017

ראיון עם הכדורסלן דורון שפר נדב גדליה
 http://hyuli.co.il/wp-content/uploads/2011/09/%d7%aa%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%95%d7%aa-%d7%aa%d7%a9%d7%95%d7%91%d7%94.jpg
בגיל 41 הכדורסלן דורון שפר מוציא את ספר הבכורה שלו המספר את סיפור ההתחזקות שלו, הוא לא צופה בטלויזיה ולומד תורה,
אך זה לא מונע ממנו לשלוח את ילדיו לבית ספר חילוני חרף האורח חיים הרוחני שסיגל לעצמו ולדבוק ב'על מגזריות' דתית * דורון ספר.
--------
כשב'ידיעות ספרים' אמרו לכדוסלן העבר, דורון שפר, שהם לא מעוניינים להוציא לאור את הספר שכתב על חייו, הוא לא נפגע. בשלב הזה, הוא כבר הפך להיות יהודי מאמין, מאמין מאוד, שלא מתרגש ממשהו שאמור לבאס אותו.

"הצעתי להם והם לא רצו", מספר שפר בנונשלנטיות, "הכל בסדר, הקב"ה עושה מה שטוב לנו", הוא מצהיר בבטחה. "אין שמחה כהתרת הספקות, לג'יי קיי רולינג (סופרת הסדרה 'הארי פוטר', נ.ג) 37 הוצאות ספרים אמרו 'לא' לפני שהיא הוציאה אותו. היינו צריכים הוצאה אחת שתגיד 'כן' בסך הכל, והיום מי שמתעקש יכול להוציא את הספר שלו גם לבד".

בסופו של סיפור חברת 'דני ספרים' הסכימה להוציא את 'ענני' - בו מגולל שפר
את סיפור חייו האישי. לשפר, כדורסלן מוכשר מאוד צפו עתיד מזהיר בכדורסל העולמי.
ההווה העיד עליו, לא היה צריך יותר מידי ספקולציות כדי להחליט שזה השחקן
גדול עוד יותר יהיה, אך כיום הוא עוסק לפרנסתו בהשכרת צימרים ביישוב 'אמירים',
בו הוא מתגורר עם אשתו וארבעת ילדיו.

"יש לנו מתחם צמוד לבית שבו ישנם חדרי אירוח והם לא רק צימר", מגלה שפר את הפואנטה. "מי שרוצה יכול לקבל מערך שלם של תזונה מותאמת וטיפולים לגוף ולנפש,
כמו שיאצו, דמיון מודרך ויוגה. יש לי פה צוות שמטפל בנושא הזה וגם אני עברתי קורס קאוצ'ינג לאחרונה ומשתף את האורחים בתובנות שלי. אנשים באים לפה ועוברים תהליך למשברים נפשיים שהם עברו".

*עברת משברים?

"כל הזמן, בטח ומצד נסיון החיים שלי, שאתה מטפל בעצמך אתה יודע לטפל באחרים. זו אותה גברת בשינוי אדרת, יש לי נסיון שצברתי, סיפור חיים ואורחות חיים שאני מנסה לסגל, ואני משתמש בזה כדי לעזור לאנשים אחרים".

*מתי התחיל תהליך התשובה שלך?

"כבר לפני עשרים שנה התחלתי את התהליך של ההתחזקות. כי אני מגדיר את התשובה כמשהו פנימי, לכן לא שמעו על זה. זה התחיל בזה שקראתי את הספר 'הנבואה השמימית' של ג'ון גרפילד והוא הדליק לי את הניצוץ, אחרי עוד כמה חודשים עוד ספר, עוד פגישה עם מישהו, הודו, מזרח, הרצאה, כתבות שקראתי, ובאיזשהו שלב, לפני שש שנים נכנסתי ל'אשרי האיש' שהיא ישיבה ליטאית בבית בגן המיועדת לבעלי תשובה. וגם כעת עדין אני בתוך התהליך הזה עד האין סוף".

*מה כל כך הדליק אותך בתורה?

"הדעת, התבונה, העצות, הכלים. זה משהו שלא נתקלתי בו בעבר. העומק והמגוון משך אותי מאוד כמו ברל לאבן שואבת. כבר בהתחלה זה הדליק אותי ונתן לי חומר למחשבה,
זאת היתה אהבה מבט ראשון. שיש לאדם דעת תורה הוא הרבה יתר שמח ובריא בנפשו.
אדם שלחוץ ומתוח וחרד - זה סוג של חוסר שפיות, חוסר איזון".

*תשתגע אם לא תלמד תורה?

"לא במובן הקיצוני של המילה, אבל התורה נותנת הרבה ביטחון ותבונה. התורה יכול להיות גם סם המוות, אבל שאתה לומד אותה כמו שצריך זה סם החיים".


*לא היה לך כיף בעולם הכדורסל?

"לא כל מה שנוצץ בכדורסל הוא באמת כזה, יש משברים. לא תמיד כיף. שצועקים לך בוז ויורקים עליך ואתה מפסיד, זה כיף?!".

*מתרגלים, לא?

"מי שמתרגל שיורקים עליו - זה לא נשמע טוב. זה לא כזה זוהר, זה קצת נאיבי להסתכל מבחוץ ולחשוב שהכל נוצץ. זה היה ולמדנו וגדלנו, אני מאוד מוקיר את עולם הספורט,
אבל היום אני ניגש לספורט בגישה בריאה ולא תחרותית כמו אז. אדם רוצה שמחה, הגשמה, היתה לי תקופה שהייתי שם, אבל בגלל צ'ק גדול שאתה מקבל כל חודש להשאר בזה?! זה רדוד. אנשים שחיים מהיום להיום לפעמים שמחים הרבה יותר מאלה שמרוויחים המון".

*ממש סבלת בעולם הספורט?

"זה לא היה שחור ולבן, היו רגעים טובים ופחות".

*ומתי חשבת על פרישה?

"פרשתי כמה פעמים. היתה שנה אחת שהתחברתי יותר לנפש ולנשמה, הייתי אז בן 28 בערך, אח"כ חזרתי, פרשתי ושוב חזרתי. הרגשתי שאני רוצה לחזור, אהבתי את המשחק וזה מה שהאיר לי באינטואיציה. רציתי לשלב את הרוחניות בעולם החומר".

*אפשר לשלב את הרוחניות גם למשל בעולם הבידור?

"בטח, 'עולם התורה' מחנך אותך להיות הגון וישר. אתה הולך להוליווד ולא מתפשט, אתה לא מעביר מסרים של לשון הרע ורכילות. אתה יכול להעביר מסרים של תורניות ומוסר דרך סרטים. זה יותר קשה בעולם שהוא רווי בכסף ותהילה, אבל גם יוסף היה במצרים והיה צדיק".

*יש עוד אנשים בעולם הספורט שמתחזקים, כי נדמה שזה קורה
 יותר בעולם המוזיקה והמשחק.

"כל אחד והעניין שלו, יש אנשים שפחות מתקרבים ויש יותר, אני לא אוחז בתהליכים שלהם.
אני לא יודע איזה ומה, יש אנשי ספורט שכן. פיני גרשון למשל, ידוע יותר".

*ומי עוד?

"זה דברים אישים אני לא יכול לדבר על אחרים".

*יכול להיות שספורטאים מפחדים להגיד שהם מתחזקים בקול רם?

"יכול להיות".

*אתה עצמך חששת?

"האמת, אני התקרבתי לתורה יותר רק אחרי הפרישה,
ואת מה שכן קיימתי ביהדות לפני הפרישה - לא פחדתי שידעו.
שלקחתי שמירת שבת - היה קצת יותר קשה מול הסביבה.
היו כאלה שהיה מפחיד ומדאיג. לאבא היה יותר קשה,
ולאמא היה יותר קל לקבל ולהשלים עם זה".

*אתה צופה כיום בכדורסל?

"כרגע כמעט ולא, מידיי פעם דרך העיתונים אני מציץ קצת להתעדכן, החברים שלי מעולם הספורט יותר מעניינים אותי מאשר מה שהולך בספורט עצמו".

*יש לך טלויזיה?

"יש לי מסך שבו הילדים רואים לפעמים סרטים,
אבל אין לי כבלים או ערוץ 2. אם רוצים לראות משהו אז דרך הרשת.
אבל לא כזה מעניין אותי לראות, מידיי פעם מציצים אצל ההורים,
אבל זה לא משהו שהוא בשגרה אצלנו".

*באיזה חינוך אתה מחנך את הילדים שלך?

"אין לנו יותר מידי מסגרות פה באמירים. היישוב הוא לא דתי. והבנות הגדולות בבית ספר שהוא לא דתי. הרבה מבעלי התשובה הם לא כיפות שחורות ולא סרוגות, אלה חבר'ה שמשלבים תורה, עבודת אדמה, טבע וכדומה. יש פה גן טוב שנקרא 'מעיינות רבי חיא' והוא דתי בסגנון שמתאים לנו, ומקווים שיהיה לזה המשך של בית ספר יסודי".

*לא מפחיד לשלוח ילדים דתיים לבית ספר חילוני?

"לא, לא מפחיד. הייתי שמח לראות יותר תורה בבית ספר, אבל אני חושב שבסיס טוב בבית זה המפתח העיקרי. הבית ספר הוא חשוב מאוד, אבל אני לא חושש ומשתדל לתת להם את החינוך הכי טוב שאפשר, ולשלב אותו עם חינוך תורני כפי מה שמתאים לנו ולא לדחוף
אותם למסגרת שיהיה להם קשה להשתלב בה, זה יגרום להם נזק".

*וכשהילדים יגדלו וזה יהפך להיות משמעותי יותר, תשאיר אותם בבית ספר חילוני?

"עכשיו הבנות שלי קטנות, ואנחנו אמנם מחפשים אפשרויות אחרות. אני מכיר סיפורים על אנשים ששמו ילדים במסגרות לא מתאימות ונוצר מזה משהו לא טוב. אני מדבר על הילדים שלנו, לא על מישהו אחר, וכמיטב הבנתנו זו המסקנה שהגענו אליה נכון לעכשיו".

*עם איזה רב אתה מתייעץ בדרך חייך?

"לאורך הדרך יש לי כמה רבנים, חברותות ותלמידי חכמים שמלווים אותי. יש דעת תורה שאני משתדל לוודא שאני מותאם אליה בצעדים שלי בחיים. עברתי דרך הרב בן פורת מירושלים, הרב אמיר כץ והרב עודד ניצני".


*למה בכלל החלטת להוציא את הספר?

"הרגשתי שזה חובה בשבילי, זה סיפור שהוא מאוד רלוונטי לאחרים והשיחות שלי עם אנשים הסתברו כמעוררות השראה. הרגשתי חובה להוציא אותי, למרות הקושי שלי לספר את הסיפור זה היה הריון שהתבקש".

*ומה השאיפה שלך אחרי הספר הכל כך אישי?

"עוד ספר. בספר הנוכחי הגעתי בסיפור עד לכניסה שלי לעולם התורה,
ובשני אני רוצה להוציא את הסיפור על חיי התורה עצמם".

*בגיל 40  גילית שאתה מוכשר בכתיבה?

"כן, גיליתי שקבלתי מתנה, ועזרו לי סופרים אחרים כמו יוסף בן דוד, ושידרגו את הכתיבה שלי, עזרו לי אנשי מקצוע ואני לא יכול לקחת קרדיט על איכות הכתיבה".


בגיל 41 שפר נמצא אמנם עמוק בעולם הדתי אך מונח על הקו החדש של ה'על מגזריות'.
הוא שומר מצוות ולומד תורה, אך אינו משייך עצמו לזרם מגזרי מסוים. "אני יכול להבין אנשים שרוצים להתחבר למגזר מסויים", אומר שפר, "אבל מצד שני אפשר לאבד את עצמך אם אתה חושב שכל אחד צריך להיות חב"דניק כי אתה כזה או חרדי כי אתה כזה. יש אנשים שרוצים למצוא את הטוב שיש בכולם. וזה מאוד מעניין לטעום גם מגמרא, גם מהרבי מחב"ד, ללמוד גם רמב"ם, ולשחק גם כדורסל".

לתגובות נדב גדליה בפייסבוקgilinada@gmail.com
=========================

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

רווק עם אלוקים

רווק עם אלוקים