יום חמישי, 16 בפברואר 2017

ראיון עם אלחי רפואה (מכוכב נולד)

נדב גדליה
שנה אחרי ההדחה ב ' כוכב נולד ' יוצא אלחי רפואה (19) לאור עם סינגל חדש , בדרך לאלבום משלו * רפואה (19) מספר על ההתמודדות הרוחנית של בחור דתי בתחרות נוצצת , על השוק של אבא והחברים שלא ידעו מהאודישן , וגם וממליץ למי שרוצה להיות כוכב לא למהר בדרך אל התהילה
אלחי רפואה - אבא של כולם
" רק תעשה לי טובה , אל תוציא אותי רע " , מבקש ממני אלחי כשאנו מסיימים את השיחה , ואני צוחק בקרבי ברשעות מעושה ומהרהר איך אפשר להוציא רע עלם חמודות שכל מגמתו קודש . ומה לעלוני שבת ולהוציא מישהו רע , אבל נו מילא החשדנות בעניין הזה ממי שמגיע מכוכב נולד , שלא מיוסד על אדני הנחמדות ויראת הפגיעה בזולת , מובנת בהחלט .
" אני חושב שלכל אחד יש את השריטה שלו מהתחרות הזאת " , אומר לנו רפואה - " כשאתה הולך לשם זה משפיע עליך לפחות בצורה מסוימת , כמו בצבא . תמיד עשה לי לא טוב שהם עושים את זה לאנשים , אבל צריך להבין שזאת המסגרת ואין מה לעשות " .
כדאי לקחת סיכון וללכת למקום שיש חשש שיהרסו לך את הנפש ?
" יש כל כך הרבה מקומות בחיים שגם שם יש את זה - אתה הולך לעבוד במשרד והבוס יורד על מישהו , ה או בצבא המפקד מטרטר את כל " החבר , אבל ברגע שאתה יודע מאיפה אתה מגיע ואתה יודע לשמור על עצמך כמו שצריך , אני חושב שאפשר לעבור את זה בשלום . זה לא אומר שאני אלך עכשיו למקומות פרוצים מלכתחילה , אבל צריך לדעת לשמור על עצמך גם במקומות האלה " .
ואיך בפועל מתמודדים בתוכנית שבה אתה יודע שיש מצב שאתה הולך לקבל פה ירידה שתלווה אותך למשך השנים הבאות ?
" מפחיד מאוד , ובגלל זה היו לי שיקולים לא ללכת . בתחרות תמיד הייתי מדבר עם אמא שלי ומסביר לה שלא הכל אמיתי כדי שלא תיקח את זה קשה מדי . אני לא אגיד לך שזכרתי את זה תמיד , אבל תמיד השתדלתי להיות מודע לכך שהרבה דברים שם לא אמיתיים , ולכן צריך לקחת את הדברים פחות קשה " .

את הרצון קשה לכבות

את דרכו המוזיקלית החל רפואה בהיותו ילד , עת השתתף בתחרות שירת ילדים שנשאה את השם " בראבו " . בגיל העשרה כשכל החבר ' ה בשכבה חפשו עבודות מזדמנות בשביל להעביר את החופש ולמלא את הכיס ,
בחר אלחי להדריך קייטנות ילדים ונוער ולתפקד כמדריך בבני עקיבא .
בהמשך הדרך , והימים ימי ערוץ ששודרה 1 נתן רפואה את קולו בתחרות נוספת בשם " להיות כוכב " בערוץ הראשון ( ערוץ 2 לא המציאו את הגלגל , מסתבר ) . בהמשך דובב רפואה את סימבה בסרט המצויר " מלך האריות " בגרסת ה -DVD. " עשר שקל למילה , לא הרבה ... " הוא מחייך .
בגיל שתים עשרה המורה בבית הספר חפשה מישהו שישיר במסיבת הכיתה , אלחי הקטן התנדב לזמר ומאז הוא רק הלך והשתבח עם המחמאות שהשירה נאה לו .
אבל אז הגיע הזמן להכנס לישיבה . רפואה הירושלמי התקבל ל ' חורב ' . " ומאז זה נהיה קצת אחרת , מבחינה דתית זה לא כל כך מתאים " , הוא מסביר . " לא הרגשתי שאני חונק את עצמי , אבל עד אז למדתי בבית ספר דתי רגיל והייתי בתנועת " הצופים " , וברגע שעברתי לישיבה ועברתי לבני עקיבא , וגם התחלתי ללמוד עד שבע בערב - העניין התחיל להיות מורכב . אך עדין חיפשתי את השילוב בין הלימודים למוזיקה " .

לפני כשנתיים בעונתה השישית של " כוכב נולד " החליט רפואה לצאת לאור בגדול , הוא ניגש לאודישנים בחשש , האודישן שלו שודר בפריים טיים בטלוויזיה , ושם היה נחמד לשמוע דתי - לאומי חביב שמספר על השילוב בין תורה למוזיקה , אך בסופו של אודישן , רפואה לא התקבל לשלב הבא בתחרות . בישיבה התיכונית " חורב " לא הבינו מה לבחור דתי ולתוכנית שכולה ניצוצות כוכבים . " כשהלכתי לאודישן החברים ראו את זה בטלוויזיה והיו קצת גבות מורמות " מספר רפואה . " זו מסגרת שמאוד לא מזדהה עם משהו " חילוני " . כל הכותרת הזאת של ' כוכב נולד ' זה דבר שמאוד מפחיד מבחינה דתית . הם לא סילקו אותי או משהו , הרב שלי בישיבה היה בקשר טוב איתי , והם הסבירו לי שזה לא מתאים " .
" אבל בשלב הזה הבעיה עוד לא התעוררה לגמרי " , אומר רפואה ומספר שהעניין הרציני התחיל בדיוק שנה לאחר מכן עת החליט ללכת לנסות שוב את מזלו ב ' כוכב נולד ' . רפואה ניגש לאודישנים של העונה השביעית ועבר בהצלחה את כל השלבים עד שהגיע ל ' נבחרת של כוכב נולד " .
" זה אולי נשמע מטומטם , אבל עד שהגעתי לשלב שאני מתחזק יותר ורוצה להיות דתי וברור לי שאני רוצה להיות בישיבה כמו כולם - אני הולך לתחרות הזאת " , מודה רפואה , " אבל הרגשתי שלא מיציתי את החלק הזה של כוכב נולד , ולקראת פורים  התקשרו אלי מההפקה של התוכנית כדי שאבוא עוד פעם , והלכתי . ואז הרגשתי כאילו אני מנהל חיים כפולים , כי מצד אחד אני שם ומצד שני אני בישיבה . לא סיפרתי לאף אחד על האודישן , רק לאמא שלי " .
ולאבא ?
" גם הוא ידע בסופו של דבר , אבל האחים לא ידעו " .
למה הסתרת את זה ?
" כשאתה מספר לאנשים שהלכת ולא עברת - אתה מרגיש שאתה מאכזב אנשים , ודבר שני הייתי בטוח
שאני לא אעבור . ודבר שלישי ידעתי שאם אני אספר לרב שלי הוא יייעץ לי לא ללכת " .
זה כמו שמפחדים לשאול את הרב שאלה הלכתית שלא יגיד " אסור " ? אני מחייך בהבנה .
" הרב שלי בחיים לא היה בא אלי ואומר לי ' אלחי אל תלך ' , אבל זאת היתה תקופה מאוד טובה מבחינה רוחנית ; נכנסתי ללימוד בישיבה והייתי בקשר טוב עם הרב שהיה המחנך שלי בכיתה י"ב " .
אז למה בכל זאת הלכת למקום כזה ?
" הרגשתי שאם עוד פעם אני ארצה לעסוק במוזיקה זה בערך הצ ' אנס האחרון " .
כל הקריירה המוזיקלית שלך תלויה ב ' כוכב נולד ' ? !
" לא . אני מדבר מבחינת האנרגיה שצריך להשקיע בזה . כי בשנה הבאה אתה מתחיל מכינה וישיבה ואחרי זה אתה מתגייס , והרגשתי שאני רוצה לתת הזדמנות , ואז הגעתי לנבחרת בעצם . כמובן ששמחתי שהתקבלתי לנבחרת  אבל אף אחד לא ידע מזה , כי אתה בנבחרת לפני שהתוכנית מתחילה בפועל בטלוויזיה . ואז כשהתחילו לשדר את זה אנשים היו בשוק " .
" אבל הפעם הרגשתי שלם עם עצמי כי הגעתי מחוזק בגישה של " אני לא מתפשר על כל מיני דברים , ויש לי ציבור שאני רוצה לייצג אותו בכבוד ולהעביר מסרים . החלטתי שאני לא הולך לפי הכללים המקובלים בכוכב נולד , ושבשום פנים אני לא מעמעם את זה שאני דתי . ולכן גם שרתי את " והיא שעמדה " . " .
כשרפואה שר את " והיא שעמדה " החברה התרגשו ביחד עם מרגול השופטת שאמרה שזה מזכיר לה את תקופת בני עקיבא .

השליחות מצילה

לא הטריד אותך שאולי זה שלא תבליט את הכיפה , יתן לך יותר הצלחה בעייני הקהל והשופטים ?
" אני לגמרי לא מסכים איתך ! " , מוחה בי רפואה " מה פתאום ? ! שאני אוריד את הכיפה , מה ? ! כל היופי בדבר הזה זה בעצם להשתמש בכלי שנתנו לך בצורה טובה . ברגע שאתה נכנס לנבחרת של כוכב נולד יש לך כלי שאתה יכול להעביר בו מסרים , התפיסה הזו גם החזיקה אותי שלא אתקלקל . תחושת השליחות עזרה לי , כי ידעתי שאני בא מציבור מסוים ואני גם חוזר אליו וחשוב לייצג אותו כמו שצריך . זאת הסיבה שגם ביקשתי שלא לשיר עם בנות בדואטים . והם באמת כיבדו את זה . מצד שמע ישראל ' שני לא באתי וצעקתי " כל הזמן . נכון , התוכנית הזאת משתמשת באנשים , ומקטלגת אנשים אבל צריך לדעת לבוא בגישה שלך . זו זכותם לטפח אנשים יותר , וזה  גם חלק מהמשחק , אתה צריך לדעת להישאר אתה לפי כללי המשחק , ולהישאר ממוקד במטרה שלך " .
והצלחת להתמקד במטרה ?
" התוכנית מאוד מושכת אותך למעריצים וכל הזמן שידורי טלוויזיה ואיך להראות , הם גורמים לך לשכוח בשביל מה באת , ניסיתי לזכור שבאתי לשם בשביל המוזיקה , ואני מאמין שהצלחתי " .
ואיך הגיב הרב שגילה שהלכת שוב לכוכב נולד אחרי השיחות איתו ?
" בהתחלה הוא היה מאוד מופתע , אבל בסופו של דבר ישבנו ודיברנו והוא לא אמר לי ללכת ולעזוב את זה .
הסברתי לו עד כמה זה חשוב לי . לו היה חשוב להיות מוכן למה שזה יעשה לי . לאורך כל התוכנית הוא לווה אותי והתייעצתי איתו בטלפון המון , וככה זכרתי תמיד מאין באתי . זה מאוד עזר לי " .
ואבא שלך שלא ידע בהתחלה ?
" אחרי האודישן הראשון סיפרתי לו , הוא לא כעס . ההורים שלי פתוחים , הם אף פעם לא דחפו אותי ללכת לתוכנית אבל הם קיבלו את זה " .
איך החבר ' ה בישיבה הגיבו לכך שהפכת ל " סלב " ?
" אם אתה שומר על קשר רגיל עם החברים - זה לא בא לידי ביטוי . שבוע אחרי שנגמרה התוכנית יצאתי ביחד עם חברים לטיול בצפון , זה נחמד שאנשים מזהים אותך וכל זה , אבל אתה עדין עושה את שלך רגיל . תמיד יהיו אנשים שירימו גבה ויגידו " . הא זה הוא " גם השנה כשהגעתי למכינה ב ' עלי " אנשים באים אלי במעין " פוֹר ' מסוים -  כי הם יודעים לכאורה מי אני וכאילו מכירים אותי , ואני לא . זה מפריע לי קצת " .
כיום , אחרי החיים במכינה אתה חושב שזה טוב שלא זכית בתוכנית ?
" אמנם זה ישמע לך קצת מטומטם , טוב שלא ניצחתי " כי בכל תחרות מי שיבוא ויגיד " לך , אתה תחשוב שהוא אומר את זה בגלל שהוא לא יודע להפסיד , אבל אני אומר לך שברגע שהודחתי היה לי לילה מלא בבכי ודמעות , אני מאוד רגשן , וגם בגלל כל הקטע הזה שעברה לה תקופה מאוד אינטנסיבית - כל הזמן באולפן וצילומים , ופתאום זה נגמר , ואז אתה מקבל את הכל בפרופורציות . בגלל שהמשכתי עם המוזיקה היה לי הרבה יותר קל עם ההדחה " .

לא מפסיק לשיר

בהמשך אלחי היה בקשר עם בני - עקיבא וחידש להם ארבעה שירים , שמתוכם בחרו ברשת את שיר בני עקיבא . רפואה השתתף גם בארוויזיון היהודי כאורח ושר שם את " אבא הסינגל של כולם " החדש שלו .
" כשאני מסתכל על זה אחורה מבחינה מעשית אני שמח שאני עובד קשה כמו עכשיו בשביל להשיג את מה שאני רוצה , למרות המנוף שקיבלתי משם . הייתי רוצה שהמנוף הזה ימשיך , אבל כשאני מביט על זה כיום אני מבין שהכל לטובה " .
את הסינגל החדש של רפואה המבוסס על איגרת הרמב"ן הלחין אוהד חיטמן ( האחיין של ) , למילים שכתבה המשוררת שומרת המצוות חמוטל בן זאב החתומה על מספר להיטים ישראלים ביניהם " של לתת " בועז שרעבי , " , עולה עולה " " את מוכרת לי מפעם " , ועוד .
" השיר הזה הוא ההוכחה שאפשר לעשות שירים בעלי תוכן ומשמעות שגם ישמעו טוב . זה מאוד חשוב לי " .
איך הגעת לחמוטל בן זאב ?
" כשהתפרסמה כתבה על זה שאני הולך לארוויזיון היהודי כתבו שאנחנו מחפשים שיר , חמוטל פנתה אלי דרך הפייסבוק של הבת שלה , והיא הציעה את " אבא של כולם ' " .
כשאני שואל אותו כמה הוא שילם לחמוטל בן זאב כדי לקבל את השיר החדש , הוא תמה - " מה פתאום זה לא בשביל כסף ! " הוא טוען בתוקף . ומסתבר שחמוטל תמשיך לכתוב לרפואה שירים נוספים . בהחלט כבוד .
איפה אתה בעוד עשר שנים ?
" אני מתכנן לעשות משהו טוב , להשפיע על הרבה אנשים בצורה הכי טובה , בין אם זה ע"י מוזיקה ובין אם בדרך אחרת . עכשיו אני לומד תורה , שנה הבאה בע"ה אני מתגייס , ואז נראה מה יהיה " .
לאן אתה מתכנן להתגייס ?
" בהתחלה הייתי בכיוון של להקה צבאית אבל בסוף ירדתי מזה כי חשוב לי לשרת המדינה שלי בצורה הכי טובה , ואני רוצה להתקבל ליחידה קרבית . חשוב לי המוזיקה אבל אני לא רוצה שזה יבוא על חשבון דברים אחרים . יש אנשים שיגידו לך שהם זמרים והם מכניסים את זה לכל דבר בחיים , ואני חושב שזה לא נכון ! " .
אז מה יעשה מי שהמוזיקה בוערת בעצמותיו ?
" דוד המלך אתה מכיר ? אפשר ללמוד ממנו הרבה , היה לו נבל , וגם כלי מלחמה . כנראה שאפשר לשלב אותם ביחד . לדעת לשלב , זה גם הרבה יותר יפה , כי יש הרבה רבדים בחיים - ולשרת לעבוד את ' ה את המדינה שלי " .
מה יש לך להגיד לנער שרוצה ללכת לאודישנים של ' כוכב נולד ' ?
" לשאול איש חינוך שמכיר אתכם , כי זה מאוד תלוי בבן אדם ובכל מיני בחינות . אני לדוגמא בקלות יכולתי ליפול בלשיר עם בנות ולהישאב לשם . בום בכל מקרה אני מציע לקחת בחשבון שהתוכנית הזאת נגמרת ב ' - פתאום אתה למעלה ופתאום אתה למטה .
הרגשת שהשפעת ברמה הדתית על המתמודדים או על הצוות ?
" זה כמו בצבא - כשאתה הולך ופוגש אנשים שחיים אחרת ולך חשוב להשאר כמו שאתה ולא להיות מושפע מכל דבר - הסביבה רואה את זה ומכבדת , אפילו מוצאת באורח החיים של עניין . בחדר חזרות למשל הנחנו לא פעם לכמה מתמודדים תפילין בשידור " .
לא האשימו אותך ב ' כפיה דתית " ?
" חס וחלילה , אל תלך ותחזיר שם בתשובה את כולם - זו לא הסיבה שבאת לשם . רק מי שביקש והתעניין הנחנו לו תפילין . לא באתי מתוך  " לזכות את הרבים " , קודם כל רציתי לשמור על עצמי " .

הרשמו והאזינו ל"סבבת שלום " תוכנית הרדיו - שואו היהודית :
לכל הפרטים על התוכנית ולשמיעת תוכניות מוקלטות כנסו:
ובמקלט הרדיו ב 106FM בין 12 ל -2 , כל שישי בקול רמת השרון

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

רווק עם אלוקים

רווק עם אלוקים