יום שני, 27 בפברואר 2017

שליפות עם דני הירשברג (מזכ"ל בני עקיבא)נדב גדליה

 מציג את https://mail.google.com/mail/u/0?ui=2&ik=d720af5655&attid=0.2&th=13d20572e91c8566&view=att&zw&disp=safe

שליפות עם דני הירשברג

ת.ז:
דני הירשברג (47), מזכ"ל בני-עקיבא, גדל בתל-אביב בן רביעי מתוך שבעה להורים ניצולי שואה. למד בישיבת בני עקיבא נחלים ואח"כ בישיבת ההסדר בגולן.  נשוי לנעה, יועצת זוגית. להם חמישה ילדים והם מתגוררים בטלמון.
הוא בעל תואר ראשון בחינוך ותואר שני בתנ"ך ובמחשבת ישראל. ומה שלא פחות חשוב – הוא משבט צוריאל.עשרה דברים שלא ידעתם (או שכן ידעתם) על דני הירשברג.

1. למרות תפקידו הנוכחי כמזכ"ל בני עקיבא, הירשברג היה חניך ב'עזרא' בכיתה ג'.
2. וחוץ מזה הוא גם סופר סת"ם.
3. עד היום הוא הספיק לכתוב ספר תורה במלואו.
4. בשעות הפנאי הוא גם אוהב מאוד לרכוב על סוסים.
5. דני מכיר את השפה הגרמנית די טוב.
6. הוא מגדיר את עצמו כמכור לספרי וסרטי שואה ובכלל לכל מה שקשור לאותה תקופה.
7. וגם מעיד על עצמו שהוא 'אספן כפייתי', הנוטה לאסוף דברים ישנים.
8. הוא מעולם לא גילח את שפמו.
9מדריך למשלחות נוער בפולין
10.בעל תואר שני לתולדות עם ישראל
11 בעל רשיון לנהג משאית
 


ברית בנט-לפיד.

את הפוליטיקה נשאיר לפוליטיקאים. מקווה שיקרין גם ברמה הערכית ויביא לחיבורים חשובים בעם ישראל.

ריצה משותפת לכנסת עם חילונים.

"גם כאן ההגדרות לא אהובות עליי. אנו מחנכים על הליכה משותפת עם בעלי מכנה משותף ומציאת נוסחאות לפתרון המקומות בהן אין הסכמה”.

חניכים חילונים בתנועת נוער דתית.

"כמו בתשובה הקודמת - ההגדרות מקלקלות. בבני עקיבא היו לאורך כל ההיסטוריה, וישנם גם כיום, חניכים ברמות ודרגות שונות של רמה דתית. חובתנו להיות בית לכל מי שמוכן ורוצה להיות חלק מתנועה שעל דגלה מתנוססת הכותרת 'תורה ועבודה'. כל הרוצה יבוא ויטול”.


תנועה מעורבת.

"אינני אוהב את ההגדרות של מעורבת או נפרדת. בני עקיבא היא תנועה שבה פועלים בנים ובנות בצניעות".


שירת נשים.

"סוגיה שדורשת התחשבות, הבנה, ובכל מקרה אסור שתהווה גורם למחלוקת".סירוב פקודה.

"תגובה שחייבת להישמר לאירועים קיצוניים של פקודות בלתי חוקיות בעליל".

אינטרנט לנוער.

"בעיית האינטרנט איננה בעיה לנוער בלבד. באינטרנט ישנם דברים חיוביים מאוד, אתרים מצוינים ומידע חשוב, אך יש בו גם סיכוי לנזק ובזבוז זמן. כמו בכל מפגש עם החיים, גם במפגש עם האינטרנט יש צורך וחובה להתמודדות חינוכית למשמעת, לכללים ברורים ולגבולות”.

תנועת נוער בעידן הפייסבוק.

"הפייסבוק הוא כלי, שהפך לחלק מעולמנו. הנוער צריך להפנים שהוא לא כל עולמנו. עדיין החברים האמיתיים הם לא וירטואליים. אין תחליף לחברות אמיתית, לשיחת רעים, לשבט, לסניף ולחברות בתנועה. יש לזהות את החיוב שבכלי ולרתום אותו לטובת המגמות שברצוננו להוביל והגביל את עצמנו בתכנים ובזמנים".בני עקיבא של פעם.

"כולנו אוהבים לספר איך היה בזמננו, כמה טוב היה אז וכמה היום הכל השתנה... מהיכרותי את הנוער אני אומר לדור הקודם את דברי שלמה המלך: 'אל תאמר מה היה, שהימים הראשנים היו טובים מאלה, כי לא מחכמה שאלת על זה'. יש לנו נוער נפלא עם שאיפות גדולות המוכן לאתגרים גדולים. יש צורך להכיר ולהתחבר אל העבר ולדעת שאנו חוליה בשרשרת, שלא הכל התחיל היום ואנו חלק ממסורת של ערכים, ציונות הגשמה ועשייה".


חולצת תנועה.

"חלק מהגאווה התנועתית. למדים יש משמעות של הזדהות ושייכות”.
איך עוברים בשלום את גיל ההתבגרות?

"גיל ההתבגרות הוא לא גיל שצריך לעבור - הוא גיל שצריך לחיות. לנוער יש כוחות ותעצומות גדולים, יש לו שאיפות ויכולות. יש צורך לתת בו אמון להקשיב לו ולאפשר לו. וצריך גם להתפלל...”


מה הדבר שהנוער הכי זקוק לו?

"אמון. בכוחו וביכולותיו. לכך שהוא מסוגל לאתגרי הזמן ונכון למשימות גדולות לא פחות מאתנו, דור ההורים. לאמון ולידיעה שגם כשהוא מסתבך בנבכי הגיל אנו מאמינים ומשוכנעים שאלו סיבוכים שיובילו אל בירור, ומציאת הדרך הנכונה”.הכְוונה להתנחלויות או לגרעינים בלב הערים?

"גם וגם ובאותה המידה . נראה כי היום הנוער רואה בגרעינים בלב הערים את הייעוד הבולט שלו אבל כתושב טלמון ומזכ"ל התנועה אני קורא להם לא לשכח את יהודה ושומרון והנגב והגליל

המתחרות: 'עזרא' ו'אריאל'.

"כל תנועה בוחרת להדגיש כיוונים מסוימים וייחודיים הנראים לה, מי שמכיר את הנעשה יודע  שאין הבדלים אידיאולוגים משמעותיים בין התנועות ובוודאי שאין מקום לתחרות. בעיניי רצוי היה שתהיה יותר אחדות ויותר אחריות לכלל ישראל”.

ועידת בני עקיבא.

"בית היוצר לחברי התנועה ליוזמות והכרעות, לקריאת הכיוון התנועתית. במהלך  השנים נוצרו דברים גדולים ומרוממים על-ידי חברי בני עקיבא, מתוך דיוני הוועידות וההחלטות שהתקבלו בהן. הקמת שבטי יובל , שבטים לילדים מיוחדים נולדבה באחת הועידות והשיוני לכיוון קליטת העליה נולד לאחר שחברי הועידה הבינו את גודל המשימה

מי הדמות שהכי השפיעה עליך?

"הורי”.

דבר גדול  שלמדת מאביך או אמך.

"מהורי שיחיו קיבלתי ולמדתי המון ובעצם כל עולמי נזקף לזכותם. אחטא אם אקח דבר אחד בלבד, אך מכיוון שנדרשתי לכך אציין נקודה משמעותית: היכולת להאמין בדרך גם כאשר הדברים מסובכים. כניצולי שואה שאיבדו את בנם במלחמה על תקומת האומה הם לימדו אותי פרק משמעותי בדבקות ובאמונה בדרך, בנחישות להמשיך את החיים מתוך הכרת הטוב לבורא עולם ומתוך תחושת שליחות”.


סיפור אישי שלא תשכח.

האופן שבו נכנסתי כפעיל לבנ"ע.  גרנו בחספין ולאחר שש שנים של לימוד בישיבה החלטנו לעבור לירושלים להמשיך ללמוד ולשלב עבודה. פניתי לשכני אברהם ליפשיץ שהיה מזכ"ל והצעתי לו את שרותי כמתנדב בליווי סניף מסניפי ירושלים, למחרת הוא נחת אצלי בסלון עם הודעה: "תשנה תכניות... בשנה הבאה אתה רכז מחוז..." לא עזרו הסברים ושכנועים שאין על מה לדבר, אברהם לא עזב את הבית עד שלא אמרתי כן ומאז הכל היסטוריה...


איזה עלוני שבת אתה קורא?

"כל מה שנשאר כשאני מגיע... אבל לא בעיון”.

מה דף הבית שלך
?

“גוגל”.

השיר שתמיד יעשה לך טוב,
ולמה

"'שחקי שחקי' של שאול טשרנחובסקי.  בגלל האמונה באדם שיש בו”.


משהו שאתה בז לו
.

"בזבוז זמן".

המתנה שהיית רוצה לקבל
.

"זמן, והרבה”.


מה המתכון לשלום בארץ לדעתך

"השלום יגיע לאחר שיהיה שלום בתוכנו, נכיר בזכויותינו  על הארץ וממילא גם שכנינו יכירו בהן”.


קבלת מאה מיליון שקלים
, מה היית עושה?

"דואג לילדיי והשאר לבני עקיבא".

ומאה מיליארד
?

"דואג שלא יהיו עוד עניים”.
 

-----------------------------------------------------


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

רווק עם אלוקים

רווק עם אלוקים