יום חמישי, 16 בפברואר 2017

הראיון העיתונאי הראשון עם ישי ריבו

נדב גדליה
ישי ריבו

ב-2013 לפני שהכרתם את ישי ריבו, ערכתי ראיון עיתונאי ראשון עם מי שעתיד היה להיות אחד הזמרים המרגשים והמצליחים בישראל (מתוך שבועון 'עולם קטן הפופולארי במגזר)
ב'פרוייקט של עידן רייכל' יש חובש כיפה, והוא תופס כיוון מבטיח במוזיקה הישראלית * ישי ריבו שחרר לאוויר רק שני שירים בשלב הזה, אך הציפייה לאלבום שלו דרוכה ואפילו אקו"ם מפרגנים * ויש גם עקרונות שעברו את מבחן הניסיון: לא לשירי אהבה ולא לקיצורי דרך בתכניות ריאליטי שיעמידו במבחן את ההלכה * כוכב עולה בדרכים הכי לא מקובלות
כשאנשים זרים שואלים אותי שוב ושוב מתי ישי ריבו יוציא את האלבום שלו, זה אומר שמדובר בסנסציה מוזיקלית. אני מפסיק להסתפק בלשמוע את הלהיט שלו 'תוכו רצוף אהבה', ויוצא לעשות עליו תחקיר עומק ורוחב. מדובר בבחור בן 24 בסך הכול שגר בקטמונים, נשוי פלוס ילד העונה לשם יונתן. הוא עלה ממרסיי שבצרפת בגיל שמונה וחצי לכפר אדומים וגדל כחרדי. "ההורים שלי תמיד היו דתיים אבל התחזקו והעבירו אותי לתלמוד תורה", הוא מספר ומגלה למה עד היום יש לו כיפה שחורה על הראש. כעת הוא עושה את שירותו הצבאי תוך כדי תחזוק חיי המשפחה. בין לבין הוא מפתח קריירה מוזיקלית שלא מביישת אמן בסדר גודל מתקדם. הופעות קטנות וגדולות, שיתופי פעולה עם אמנים שונים שהבולט ביניהם הוא עידן רייכל שבאלבומו האחרון שר ישי את השיר 'אור כזה'.

ריבו לא למד לנגן כשהיה ילד, תיפוף על השולחן היה הכלי שלו ואותן אצבעות כתבו שירים. "כשהגעתי לישיבה כבר ראו שאני עוסק בכתיבת שירים ושר. היה לי ביטחון עצמי, אבל בנגינה לא היה לי מושג", הוא מודה. "היה לי חלום להקים להקה ולעשות מופע. חבר שלי, שלמד אתי בישיבה, לא ידע לנגן אקורדים, רק סולו. ופתאום גיליתי שיש דבר כזה אקורדים... הייתי ממש בּוּר".
ריבו המשיך לכתוב שירים גם בלי לדעת לקרוא תווים. "היום כשאני מסתכל אחורה, אני רואה שמאוד התקדמתי בכתיבה", הוא אומר בתמימות ובלי שמץ של גאווה. "לדעתי זה בזכות שקיבלתי על עצמי, ואני יכול להעיד על עצמי שעמדתי בזה, שאני כותב רק שירים שקשורים לאמונה. וגם כש'גיליתי עולם' המשכתי עם ההחלטה הזאת".

לא תכתוב שירי אהבה?

"לא, לא", הוא אומר בהחלטיות. "העניין הזה חזק אצלי ואני מרגיש שקיבלתי משמים גם את התמורה. כי תכל'ס, אף אחד לא דחף אותי למוזיקה ואין לי רקע מוזיקלי. פשוט כתבתי וכתבתי ונתנו לי פתאום הארה משמים לכתוב הרבה יותר טוב".
את הטקסטים של ריבו נדמה שכתב משורר שאינו עמנו היום. עיון קל בשיר 'תוכו רצוף אהבה' מגלה משפטים סבוכים שמתחרזים היטב, משהו שמזכיר קצת גם את הכתיבה של שולי רנד. "כשמחפשים כישרונות חדשים, בין היתר בתכניות כמו 'כוכב נולד', רגילים לומר שאו שיש לך או שאין לך את זה, אבל אני לא חושב ככה", כופר ריבו במוסכמה. "לי בהתחלה לא היה את זה, אבל לא התייאשתי והמשכתי לכתוב".
כשריבו פגש את רייכל
"הכול התחיל כשהוצאתי את 'תוכו רצוף אהבה' לפני שנה", נזכר ריבו בשידוך עם עידן רייכל. "עשיתי הכול לפי הספר. הפקתי את זה כמו שצריך, לפני זה הקלטתי כמה דברים והרגשתי שאני לא שלם אִתם, וגנזתי. אבל ב'תוכו רצוף אהבה' הבאתי נגנים טובים, מפיק טוב, ויחסי ציבור טובים. היו לי ציפיות להיכנס לגלגל"צ ולעשות השתדלות מקסימלית בשביל זה. אבל זה לא הלך לפי מה שרציתי. גם מבחינה כספית, ששילמתי ולא קיבלתי את התוצאה שאליה כיוונתי. אני לא בא להאשים אף אחד, פשוט הציפייה שלי הייתה גדולה מאוד, והייתי בדילמה איך אני ממשיך לסינגל הבא.
"ואז מכיוון לא צפוי לחלוטין אני מקבל טלפון מהליקון, ובו מבשרים לי ששעידן רייכל קיבל את השיר שלי דרך טלי כץ שהוא היועץ האמנותי שלי, והוא מזמין אותי לאודישן".

איך הרגשת?

"בהתחלה לא התלהבתי. לא רציתי לפתח ציפיות. הכול היה סודי וחסוי, אצל עידן אתה לומד את השיר באותו רגע, באותו יום ממש. הוא מלמד אותך איך לשיר אותו, עושה לך סיבוב בחוץ וכבר באותו יום אתה מקליט. זה לא היה פשוט אבל לא הייתה בררה, לא רציתי לפספס את זה".

מה הדבר הראשון שעשית אחרי זה?

"יצאתי החוצה וקפצתי מאושר. הודיתי לה', ממש שמחתי".

הוא מתכנן אתך עוד שיתוף פעולה?

"לא דיברנו על משהו. אנחנו שומרים על קשר והוא הזמין אותי להתארח אצלו ולשיר את השיר שלי בהופעה שלו בבנייני האומה".

ואם עידן רייכל יציע לך לשיר אצלו בפרויקט הבא שיר אהבה, מה תעשה?


"גם בפרויקט הנוכחי פחדתי שהוא יבקש ממני לשיר משהו בכיוון 'ממעמקים 2'. אבל ידעתי שעם כל המחמאה בכך שהוא מזמין אותי לאודישן, החשש מזה שאצטרך לשיר שירי אהבה בניגוד לעיקרון שלי גרמה לי לשקול שלא להיכנס לעניין הזה בכלל. בסוף הגעתי למרות החששות, עשינו שיחת היכרות אצלו והוא קלט שאני מהורהר. הוא שאל אותי 'מה יש?' וסיפרתי לו שאני לא שר שירי אהבה והסברתי לו את גודל הניסיון שלי כעת, בשיא הכּנות, ואז הוא אמר שיש לו משהו להשמיע לי. לא נראה לי שזה מה שהוא תכנן להשמיע לפני כן, אבל הוא שלף את זה ברגע. שמעתי את השיר ואהבתי אותו מהרגע הראשון".

לא הכול נשאר במשפחה

כאמור, אף אחד לא שלח את ישי הקטן לחוג כינור וגם לא ממש דחפו אותו לכל ענייני המוזיקה. "המשפחה שלי לא מוזיקלית", מספר ריבו. "אפילו לא האזינה לדיסקים. אני תמיד אהבתי לשיר אבל לא מעבר לזה".
אז איך הכול התחיל? "יום אחד בכיתה ז' בערך נכנס לי איזה ג'וק. אני לא זוכר בעקבות מה. החלטתי שאני כותב שירים. התחלתי לכתוב בלי שמץ של מושג מה אני עושה. כתבתי המון שירים, רובם נשמעו אותו דבר, שטויות. היו לי הרבה שגיאות כתיב כי באתי מצרפת. זה היה ביני לבין עצמי, ואפילו סידרתי אותם בקלסר. ההורים שלי לא ייחסו לכך חשיבות, ובכלל זה היה בוסרי מינוס".
בדרך כלל ההורים אומרים 'וואו, איזו נפש משוררת קיבלנו'.
"כתבתי בעיקר בבית הספר, לא לידם. הם היו נהנים מזה בסך הכול אבל לא מהמקום של 'איזה כיף יש לי בן זמר'. תזכור שהם גם לא ממש שולטים בשפה העברית כדי להתלהב. בכל אופן זה מרחק אלף שנות אור מדפוס האבא-ספונסר שדוחף את בנו למוזיקה".

לא הפריע לך שההורים שלך לא מתלהבים?

"ההפך, אני מודה על זה שכך היה במקרה שלי, כי דווקא המקום הזה, שהייתי לבד ואף אחד לא היה שם לעזור לי הוביל אותי, בלי קשר להצלחה, להמשיך בכתיבה".
ריבו כתב מאה שירים במשך כשנתיים-שלוש, חילק את החומרים שלו לחוברות והכול היה נדמה כדמיון, עדין, לא משהו שאפשר לצאת אתו לאור.

על מה כתבת?

"מלכתחילה כתבתי שירים שקשורים לאהבת ישראל, לאמונה ולתורה. אז לא היו לי מושגים אחרים בראש. לא שמעתי דברים אחרים. שמעתי קצת מוזיקה ברדיו, הייתי אוהב את חיים ישראל ואברהם פריד. בשיר השמונים-תשעים שלי ראיתי שאני מתחיל לכתוב דברים יותר מעניינים ומה שכתבתי עד אותו זמן לא היה שמיש. התחלתי לכתוב טוב יותר ולנסות לקחת מהשירים הישנים חלקים מסוימים".

מקום שני בפסטיבל

העקרונות של ריבו עמדו למבחן עוד לפני עידן רייכל. הוא היה בדרך לאחת מתכנית הריאליטי לכישרונות צעירים (ואת שמה הוא מעדיף לשמור חסוי). "אחרי שהתקבלתי לתכנית החלטתי לא ללכת כי חששתי שאצטרך לעשות דברים שלא יתאימו להלכה ובכלל לאווירה הדתית שאני מאמין בה".
לעומת זאת בפסטיבל הזמר העברי שהתקיים לפני כמה חודשים הוא הופיע לצד אמנים מהשורה הראשונה (אריק סיני, דנה ברגר ואיה קורן), וקטף את המקום השני. פרס הוא אמנם לא קיבל אבל בלי קשר לפסטיבל הזמר, הקרן לעידוד היצירה של אקו"ם נתנה לו עשרת אלפים שקלים כמענק שיעזור לו להוציא את אלבום הבכורה שלו. זה יקרה פחות או יותר באזור חנוכה, אם שאלתם.
כששואלים את ריבו על עולם הישיבות החרדיות שבהן גדל, הוא מעדיף לא להזכיר שמות. "לא למדתי ב'חברון' או משהו כזה מפורסם", הוא מרגיע, "כל מיני ישיבות, חרדיות. אני לא רוצה כל כך להגדיר, אני לא נציג של הציבור החרדי".איך מתייחסים בישיבה חרדית לבחור שכותב שירים? זה לא הפריע ללימוד התורה שלך?

"זה התחלק: יש כאלה שהיו בעד ויש שהיו נגד. ידעתי שאני הולך לכתוב, לא יכולתי להתעלם מזה, והשאיפה שלי הייתה לעשות את זה בצורה הנכונה. אנשים כמו יונתן רזאל ואביתר בנאי נתנו לי כוח להאמין שזה אפשרי. שאפשר לשלב. אני לא במקום שלהם, אבל הם התוו לי דרך מסוימת".
לבחוּר כמוך שיש לו נטייה אמנותית לא קשה להיות בישיבה שדוגלת בטוטליות בתורה?
"מה זה 'קשה'? זה לא קל ממקום של לעבוד על המידות ולהזדכך. ברגע שיש לך 613 מצוות לשמור זה לא קל וזאת מלחמה והתמודדות, ומצד שני אלו חיי נצח, גם אם זה לא קל".

אתה משרת כרגע בצבא. מה היחס שלך לצבא?

"כמי שבא משני העולמות אני יודע שיש אנשים שלומדים תורה והם חלק חשוב בהחזקת העולם והעם היהודי, ומצד שני ראיתי גם חיילים שמוסרים את הנפש בשביל עם ישראל. היום אני לא חושב שאני מחזיק את העולם בצבא, כי אני תורם את חלקי אבל יש חיילים שעושים עבודה הרבה יותר חשובה ממני. כעת אני בצבא, אז עם העולם 'אני בסדר', אני נמצא באמצע, לא כמו החיילים שמוסרים נפש ולא כמו בני הישיבות שמגיע להם כל הכבוד על החזקת העולם ע"י לימוד תורה. לא פשוט לקיים תורה ומצוות. זה לא כמו שמדברים בתקשורת ואומרים פרזיטים וזה, לא, זה לא ככה".

אתה מרגיש את המתח בין הציבור הדתי-לאומי והחרדי?

"כנראה בגלל שאני חוצניק במקור, חונכתי שיש מקום לכולם. לא ספרדים, אשכנזים, חרדים או דתיים-לאומיים. אני מאמין בדרך הזאת. אני לא אבקר את האחר, גם בשביל הבריאות הנפשית שלי. אני אופטימי מאוד וחושב שלא מועיל להיכנס לזה. אדם צריך לבחור את הדרך המתאימה לו בלי לפסול את האחר. אני מרגיש שיש אנשים, וזו אחת הבעיות הקשות בדור, שכל אחד הופך להיות 'מאן דאמר' ובגלל זה לפעמים מדברים על רבנים שזה כבר לשחק באש. גם אם יש לך דעה, לא תמיד צריך להגיד אותה, הרי זה לא ישנה אם תגיד אותה או לא, ואם במצב שתגיד אותה תגרום לשנאה ומחלוקת, אז אל תדבר אם זה לא יועיל. חסרה פה איזושהי אהבת חינם".

איך אפשר להרבות אהבת חינם?

"מוזיקה היא דבר שמאוד מחבר בין חלקי העם. קח את יונתן רזאל, שנהיה כאילו חרדי יותר וזה לא גורם לדתיים-לאומיים לא לאהוב את המוזיקה שלו. ואותו דבר אצל אביתר בנאי או אהרן רזאל. אף אחד לא מפסיק לאהוב אותם אחרי ששמו כיפה שחורה. גם חילונים מקבלים את זה".

אופטימיות גולשת

כמה זמן לקח לך לכתוב את 'תוכו רצוף אהבה'?

"זה לא שיר שיצא ב'שלוף'. את השיר הזה הלחנתי פעמיים וגנזתי את הלחן. הרגשתי שלשיר הזה יש טקסט מיוחד והוא צריך לחן בהתאם. בדרך כלל כשאני מלחין פעם אחת - זה מה שנשאר. וכל פעם אמרתי לעצמי ישי, הלחן הזה לא מתאים. ורק בהלחנה השלישית הייתי רגוע".

והטקסט?

"הוא לא נכתב ביום אחד. לקח חודש בערך שגם בו לא כל יום עבדתי על זה, ומשפט אחד שם לקחתי ממשהו שכתבתי בגיל 17".

אפשר שאלה מביכה קצת?

"כן".

מה כל כך מיוחד בך שנדלקו עליך עוד לפני שהוצאת את האלבום?


"אני לא חושב שאני מיוחד, אבל אני מאמין בעצמי ויש לי מה להציע. אני מקווה שאעשה את זה בצורה הנכונה".

אתה בן 24, אתה מתכנן ללמוד מקצוע כלשהו?

"עם כל המצב העגום במוזיקה, אני אופטימי ורוצה להיות מוזיקאי מהיום הזה ועד סוף ימיי. הפריבילגיה של לעשות משהו ובאמת ליהנות ממנו ועל הדרך גם לשמח אנשים, היא לא משהו שאני יכול לוותר עליו".

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק  gilinada@gmail.com

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

רווק עם אלוקים

רווק עם אלוקים