יום שני, 27 בפברואר 2017

אייטם: סיקור קונצרט כינור דודנדב  גדליה
 http://www.student.co.il/sites/default/files/800px-Civic_Orchestra_of_Chicago_terrace_view.jpg
14 שנים קיימת הישיבה המוזיקלית 'כינור דוד', פעם בשנה הם מעלים קונצרט מיוחד ומושקע
קונצרט זה דבר שמעלה באפי ריח של בושם רוסי מחכים, משהו שמיועד לאנשים חושבים, ממש שמיועד יותר לקוראי 'הארץ' מאשר ל'עולם קטן'. אבל כשישיבה תיכונית לכל דבר עורכת קונצרט ייחודי שכולל בתוכו את המנחה ג'קי לוי, זה גורם לך לחשוב על זה מחדש.
"מורי ורבותי, איזה קונצרט!", קורא הג'קי לחלל האוויר ומעלה קודם כל 'דברי ברכה' פידבקים וקרדיטים. נו, באמת, זה קונצרט זה, הרהרתי לעצמי, תנו למוזיקה לדבר, התחננתי. הם שמעו לי וניגנו בוירטואזיות קסומה, מלהטטים בין העולם היהודי לעולם המוזיקה הקלאסית, עבור דרך עולם הניגון הערבי, שלא תדעו.
הראשון לעלות אל הקודש היה דידי אלינסון, ידעתי שזה יקרה לו ותפסתי אותו כמה דקות קודם בכניסה.
"מתרגשים", הוא סיפר לי. דידי הוא קלידן מפדואל שכבר השנה יופיע בע"ה במופע המרכזי בחברון.
מה השאיפות המוזיקליות שלכם? אני שואל אותו.
"להמשיך ולהתפתח במוזיקה, בהרכבים, לבד. ובכלל בחיים, יש לנו בגרות במוזיקה מ5-14 יחידות, רוב החבר'ה עושים 10 שזה בגרות בכתב ורסיטל".
גם בישיבה רגילה אפשר לנגן, אני מקשה.
"נכוו, אבל פה מביאים לך יותר אפשרויות, כולם גם מנגנים מסביבך, כל החבר'ה ביחד".
יהודה חברו עוסק בשירה ומספר שבישיבה ישנה רמה מוזיקלית ואווירה בהתאם.
"יש אמנם ישיבות שיש בהם מגמה מוזיקלית", הוא אומר "אבל כאן הרבה יותר קל להתקדם במוזיקה".

קשה להתקבל לישיבה?
"לא", אומר יהודה, אבל עדיאל, תלמיד אחר חושב קצת אחרת. "לאט לאט משנה לשנה הרמה עולה בישיבה, וגם הקבלה נעשית בהתאם, יש סינון אבל לא דווקא מבחינה מוזיקלית, בוחנים אותך מכל מיני כיוונים, לא רק המוזיקה והגמרא קובעים".

צריך לדעת לנגן ברמה מסויימת כדי להתקבל לישיבה?
"לא צריך לדעת לנגן, צריך להגיע לישיבה עם מוטיבציה לנגן ולהצליח במוזיקה. עם הזמן אתה רוכש את זה ואתה משתלב".
יהודה מספר שישנן בחינות מוזיקליות מסויימות. "משמיעים לך צלילים ואתה צריך לזהות מה יותר גבוה ומה יותר נמוך וכדומה".

---

ראש הישיבה, הרב מוטי הרשקופ מתרגש קצת יותר מקמעא. "הערב הזה הוא ערב ייחודי שקורה כל שנה", הוא מספר "זה קורה זה 14 שנה כבר, אך הפעם אנחנו בשיא משפחתי ומקצועי, אני חייב לציין שאנחנו המקום היחידי בארץ שכולם בפנימיה וכולם מוזיקאים, זה כמו חווה מדעית ליצירה, מלחינים יוצרים ומשתפים, אחד שומע קטע ברדיו, אוסף נגנים בארוחת הערב וביחד מנגנים את זה".

על מה הדגש בישיבה יותר על המוזיקה או הגמרא?

"הגמרא, כמובן, התורה היא תורת חיים, המוזיקה היא כלי ביטוי, מה שממלא אותנו זה  התורה, זה שאדם ממלא את העולם הערכי שלו דרך המוזיקה זה יפה, מעבר לקול הפנימי שלו, מוזיקה זה כלי קסום שלא תמיד אפשר להגיע אליו דרך מילים".

מיהו התלמיד בוגר הישיבה - האולטימטיבי, מבחינתך?

"אנחנו יורים לכל מיני כיוונים ומעצימים את התורה והמוזיקה. תלמיד אולטימטיבי בעיני זה תלמיד שיקח את כל האוצרות שרכש אצלנו ויהיה אדם שיהיה בעל חיים עם משמעות ותוכן".
---
"הקונצרט הזה הוא חלק מתמונה הרבה יותר רחבה", אומר ג'קי לוי, מנחה הערב. "הציבור הדתי, שמכונה הכיפות הסרוגות הפסיק לעסוק במגננה. העולם הדתי שאני גדלתי בו הרגיש תמיד מותקף וחסר סיכוי, מכותר מכל הכיוונים ולכן הוא עסק בלהזדעזע ובלגנות את מי שעובר את הגבולות, והיום יש לנו את הלוקסוס לעסוק ביצירה והתפתחות. וישיבת 'כינור דוד' היא חלק מהתמונה והמהלך העצמתי הזה שבו חבר'ה דתיים ומוסדות תורניים לא מחפשים תירוצים למה מותר לפעמים לנגן כדי לשמח חתן וכלה וכדומה, אלא עוסקים במוזיקה ברמות המקצועיות ברמות הגבוהות, כי האמנות היא חלק מהחיים שלהם, חלק מההגדרה העצמית שלהם היא המוזיקה. אני לא חושב שהם רואים סתירה בין העולמות, והם לדעתי רואים במוזיקה צינור רוחני ישיר. אם כבר יורדים לפרטים, אז באמת אמנים פלסטיים לא היו הרבה פעם אבל כולם היו במחולות ובכינור, יש לנו הללו בכל כלי הנגינה פחות או יותר. המוזיקה תמיד היתה כלי כמעט טבעי בסיפור היהודי, לקח לנו כמה דורות ובסוף זה נכנס".

זה מחזיר אותך קצת לימי הישיבה התיכונית הנחייה של ערב כזה? 

"אני יכול להגיד שהערב הזה מרגש אותי במיוחד, כי בתקופתי לא היתה את האופציה הזאת. כשלמדתי בכפר הרא"ה לא אמרו את זה, אבל לא היה שייך להתחשב במישהו שלומד גיטרה וצריך לשחרר אותו לשעה".

לתגובות נדב גדליה בפייסבוק: gilinada@gmail.com

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

רווק עם אלוקים

רווק עם אלוקים