יום שני, 27 בפברואר 2017

שליפות עם הקומיקאי יאיר אורבך.נדב גדליה

התמונה של ‏יאיר אורבך‏.
שליפות עם יאיר אורבך.


ת.ז:
יאיר אורבך (30), סטנדאפיסט דתי לאומי, נשוי למיטל ואב לגדעון,
מתגורר במודיעין. כותב המדור הסאטירי ב'מקור ראשון'.עשרה דברים שלא ידעתם על יאיר אורבך

א'.

יאיר אורבך טוען שהוא לא יכול לשבת ישיבה מזרחית, ובצבא קיבל על כך פטור.

ב'.

יש לו 95 בחמש יחידות במתמטיקה

ג'.

ולפני הקומדיה הוא היה מורה למתמטיקה.

ה'.

הנושא האהוב עליו ביותר הוא סטנדאפ.

ו'.

והנושא מספר שניים האהוב עליו הוא "משכנתאות". כן, כן, אמיתי. תשאלו את מזרחי-טפחות או את דביר.

ז'

אורבך הציע לאשתו נישואין דרך הפייסבוק.

ח'.

פרט שולי: הוא גם הכיר אותה דרך שם. וכנראה  היה מתבקש לסגור מעגל.

ט'.

ככל הנראה היא לא הגיבה ב'לייק' אלא בתגובה של ממש, בכל זאת מדובר בנישואין.

י'.

יאיר אורבך עבד כאיש ביטחון באל-על אבל עדין יש לו חלום 'לראות עולם'.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

.


מה עושים שהקהל לא צוחק מבדיחה כלשהי?

"מאלתרים. אין סטנדאפיסט שאין לו דממה לפעמים בהופעות. גם הגדולים ביותר. המטרה היא שככל שעוברות השנים תדע לצמצם את הזמן הזה".

ליצנות.

"תחום מאוד מצחיק שמסתתרת מאחוריו המון רצינות

מי האדם הכי מצחיק בישראל לדעתך

" הייתי הולך על הבן שלי גדעון. בן שנה וחצי, ויכול להצחיק את כולם בכל זמן, בכל מצב ובכל גיל".


דאחקה שאתה מתחרט עליה.

"אין דבר כזה. אני מקפיד לא לעבור את הגבול בהופעות שלי. לא רוצה לפגוע באף אחד מהקהל. מצד שני, יש אלתורים שלא עובדים אבל מה לעשות. אי אפשר לדעת את זה קודם..."

קו אדום.

"לא הייתי בכנרת מלא זמן".

בני עקיבא.

"קהל אוהד ובעל ערכים. סיפק לי אינספור הזדמנויות לבקש חברות מבנות ולקבל תשובה שלילית".

מתי גילית שאתה סטנדאפיסט?

"זה מתחלק לשניים. מתי ידעתי שאני רוצה ומתי ידעתי שזה מתאים לי. כמה שנים אחרי שהתחלתי, הופעתי מול 2500 איש ביומטוב. בסה"כ הופעה של 8 דקות, אבל היא הייתה מעולה. הכי טובה מבין כל הסטנדאפיסטים וזה לא קביעה שלי אלא של כל מי שהופיע באותו ערב. ירדתי מהבמה ופשוט התחלתי לרוץ ברחובות תל אביב מהריגוש. אז ידעתי שזה מה שאני רוצה לעשות. מתי ידעתי שזה מתאים לי? כשעשיתי הופעה מוצלחת מול קהל של חרדים, שופטים ודיינים. חשבתי שאין לי סיכוי לעבור אבל גיליתי שאני יכול להצליח בכל מצב".

  
הקהל הכי קטן שהופעת מולו.

"יצא לי הרבה פעמים בתחילת הדרך להופיע מול קהלים קטנים וגם בשנה האחרונה כשבדקתי את המופע החדש לחילונים בקאמל קומדי קלאב. גודל הקהל הוא לא תמיד פקטור משמעותי להצלחת ההופעה. אמנם תמיד עדיף 3000 על פני 30, אבל גם עם 30 איש אפשר לעשות הופעה טובה אם אתה טוב ויש תנאים שמאפשרים את זה. הייתה לי הופעה פעם מול 15 אנשים בצוותא, בערב מרתון, וביקשו ממני לסגור את הערב אחרי שעתיים וחצי כשהקהל כבר היה גמור. הסתערתי על הבמה, התחלתי לערום כסאות, ואז ישבתי איתם במעגל ועשיתי סטנדאפ. היה מדהים".


מבוכה.

"ברור שיש, אבל לא לסטנדאפיסט אלא לקהל. אם הקהל נבוך, לא עשית את העבודה שלך כמו שצריך. סטנדאפיסט נבוך לא יסתדר על הבמה. צריך אומץ ותעוזה".


הבדיחה הכי טובה שלך.


"מה שיפה בסטנדאפ זה שכל בדיחה יכולה להיות כשלון בהופעה אחת ופצצה בהופעה אחרת. אני אוהב את כולן. אבל זו שאני הכי אוהב הייתה במופע הקודם  – אצל אשכנזים אין מצב שימכרו עליות לתורה. הגבאי יכול לעלות "חי שקלים עלייה ראשונה?" "אוקיי, י' שקלים?" זה לא היה עובד".


טיפ שלמדת מאביך או אמך.

"בנגרות – או שיש לך את זה, או שאין לך אצבע. אתה טוב במשהו? תתעסק בו".


לימוד תורה.

"היום בתור סטנדאפיסט אני מסתכל על דברים אחרת, והרבה יותר כיף לי ללמוד ככה. למשל, ברגע שנגמר המבול הדבר הראשון שנח עשה זה להקריב קרבנות. מנגל! אתה מבין? והחיות יוצאות מבסוטות מהתיבה "וואווו! שרדנו! אין יותר קופסאות שימורים! יש מנגל!!! רגע... איזה בשר יש?"

שמאלנים

"אנשים שחושבים אחרת ממני בנושאים מסוימים וצריך להבין למה. בסה"כ, אני די בטוח שכולנו רוצים אותו דבר, שיהיה לנו טוב. באופן עקרוני כל החלוקה הזו להגדרות מקשה עלינו להסתדר כעם, דווקא באופן פרטי אין לנו בעיה להתחתן ימני עם שמאלנית, חילוני עם דתייה, מזרחי עם אשכנזית. דווקא כשזה יוצא מהמעגל הפרטי זה מסתבך משום מה. אצלי בהופעה כולם שווים ואני צוחק על כולם אז אפשר להרגיש בנוח".


אתה התחתנת עם חילוניה.

"אני כבר לא מכניס את הפרט הזה בראיונות, החלטנו לשמור על החיים הפרטיים לעצמנו, בטוח שתבין. תודה".


נהיה קלים יותר; השאיפה הכי גדולה שלך בחיים.

"לקום יקיצה טבעית".


הדרת דוסים.

"אני לא מרגיש את זה. זה פונקציה לדעתי של כמה אנחנו יוזמים. דווקא גופי תקשורת חילונים כל הזמן מחזרים אחרי, לאחרונה הופעתי בתוכנית "עובדה" ששודרה לפני הבחירות. הם התחננו שאכתוב סטנדאפ פוליטי. הציקו במשך תקופה, כתבתי, הם צילמו בהופעה בירושלים, שודר בערוץ 2 בפריים טיים והיה מדהים". 


איזה עלוני שבת אתה קורא?

"אני מרפרף על מה שיש. אני אמנם מפרסם בעלונים האלה מדי פעם, אך בעיני יש כאן בעיה מאוד גדולה. כל הזמן טוענים שאנשים קוראים עלונים ולא מתפללים. אני פונה לרבנים, אם כל כך חשוב לכם שאנשים יתפללו, תפסיקו לכתוב בעלונים. אם לא יהיו שם דברי תורה, לא תהיה שום הצדקה להכניס את העלונים לבית הכנסת. אבל כנראה שיש כאן גם שיקולים אחרים..."


דף הבית שלך

 "בלנק. אני מעדיף להכניס את הכתובת בעצמי ולא לחכות עד שהאתר יעלה".

מי החבר הטוב שלך?

"אני מוקף באנשים שהם החברים הכי טובים שלי – אשתי, המשפחה שלי וחברים. יש לי חברים שלא דיברתי איתם שנים אבל אני יודע שאם אני אזדקק להם הם יהיו שם בשבילי. וכנ"ל ההפך. חברים בשבילי זה ערך עליון".

הבילוי המועדף עליך.

"מנגל עם החברים או שנ"צ. מאז שיש לנו ילד אנחנו משתמשים הרבה במונח שמ"ח – שנ"צ מציל חיים. אפשר להשתמש במשפט "איזה מזל שהיה לי שמ"ח בבוקר אחרת הייתי גמור עכשיו".

השיר שתמיד יעשה לך טוב.

"אוי לא, אני גרוע במוזיקה. ממש. כל שיר יכול לעשות לי טוב כי הוא יזכיר לי תקופה מסויימת – הפסקול של הטיטניק מזכיר לי גדנ"ע שהייתי בו, חופשי זה לגמרי לבד של יהודה פוליקר שתמיד מדרבן אותי לפני הופעות ואקווה, שהיו להם שירים ממש שטותיים אבל התחברתי לקצב שלהם בתקופת התיכון. עזוב, אל תשאל".

עזבתי. אפשר לשאול מי הרב של הסטנדאפיסט הדתי?

"אין לי רב במונח של "עשה לך רב". אם אני צריך עצה ממישהו, אני מתייעץ עם המעגלים הקרובים אלי או עם בעל מקצוע שקשור לתחום. אם יש לי שאלה שקשורה לתחום ההלכה, אז אפנה לרב. לרוב לרב חיים נבון שהוא רב הקהילה שלי בשכונת השמשוני".

מי הדמות שהכי השפיעה עליך?

"תמיד תהיתי אם אנשים מושפעים או שהם פשוט מתפתחים מעצמם. אני יצאתי סטנדאפיסט עם תואר בקולנוע. אין אף אדם קרוב אלי שאני מכיר שקשור לזה. נראה לי שפשוט מצאתי את הדרך שלי לבד אחרי המון טעויות כשהייתי מושפע מאנשים אחרים. אני בדרך כלל מושפע שלילית; אני מסתכל על מישהו שעובד מצאת החמה עד צאת הנשמה, או מישהו שלא נמצא עם המשפחה שלו ואני אומר – רק לא להיות כזה".
.
סוג מכשיר הטלפון שנמצא אצלך יום יום.

"גלקסי S2. אחת הטעויות הגדולות שלי. קניתי מכשיר מחברות הסלולר. חודש אחר כך יצא כל הסיפור הזה של הכל כלול. גם זה פוגע ביכולת החברתית שלנו. תשים לב כשמישהו מדבר איתך בזמן שאתה מתעסק בסמארטפון אתה תמיד תחזור על שתי המילים האחרונות של השאלה שהוא שאל אותך. "אתה מגיע למסיבת חבר'ה?" "מסיבת חבר'ה?" "כן, כל החבר'ה באים. אפילו איציק מגיע" "איציק מגיע?.."

משפט שאתה לוקח איתך לכל מקום.

"יגעת ומצאת האמן. יגעת ולא מצאת ואתה מבואס? – לך תהיה שכיר"
.

משהו שאתה בז לו.

"תרבות ה"מה אחרים יגידו". לא מעניין אותי מה אנשים אחרים יגידו עלי, וזה נראה לי הכי אבסורד בעולם שאנשים מקבלים החלטות שמושפעות מהחשש "מה אנשים יגידו" על המעשה הזה. אם אתה רוצה לעשות משהו שלא פוגע במישרין או בעקיפין באף אחד, תעשה אותו! אל תכנס לחשבונות שלהם. תעשה מה שטוב לך".

מישהו שאתה שונא.

"אנשים שלא משלמים בזמן, ואנשים שצופרים בכביש. הרגל יכולה להגיע לברקס בדיוק באותה מהירות שהיד מגיעה לצופר. תבחר להיות זהיר במקום להיות מעצבן".
 


דבר שאתה לעולם לא תבין.

"אנשים שמבקשים כרטיסים חינם להופעות. אם הייתי ניגש אליך ומבקש ממך לתת לי 150 שקל במתנה היית נותן?"

המתנה שהיית רוצה לקבל.

"זה מסוכן, אשתי תקרא את הראיון ומיד תקנה אחד לי וכפיצוי על זה שהיא קנתה לי עוד משהו לעצמה, יקר יותר. אז חבילת מסטיק. סתם. הייתי רוצה קורקינט חשמלי ושקית סוכריות גומי. לא יודע מה עולה יותר".

הפוליטיקאי שאתה הכי מעריך.

"אם הייתי מעריך פוליטיקאים היה לי קשה לכתוב סאטירה. הם כמו סטנדאפיסטים – נורא קל לשפוט מבחוץ. צריך לבוא ולראות הופעה כדי להבין על מה מדובר. ביום שאני אשב עם פוליטיקאי לשיחה בארבע עיניים, אז אני אדע".

סיפור אישי שלא תשכח.

"בתחילת דרכי, לפני בערך עשר שנים הופעתי בבית שאן. סיפרתי בדיחה אחת שהם לא אהבו וזכיתי ל 300 איש שצועקים לי בוז. אלו היו 5 שניות ארוכות מאוד שבסיומן אלתרתי מיד בדיחה מצחיקה וזה הפסיק. אבל אלו 5 שניות שאני אקח איתי לכל חיי".


מילה או ביטוי שאתה פשוט שונא.

"המשפט 'אין לך סיכוי להצליח'. שמעתי את זה כל כך הרבה פעמים בחיים שלי גם מחברים טובים לשעבר. אין לי כוונה ללכת נגד הזרם, אבל אם אני מאמין במשהו אז אני לא אתחשב בסטטיסטיקה. גם אם נבחר אחד ממיליון, עדיין נבחר אחד. למה שזה לא יהיה אני?".

הספורט המועדף עליך.

"אני אדם זקן בן 30. גם כשאני יושב כואב לי בצד. אבל כדורסל וקפוארה זה התחומים שאני אוהב.
בכדורסל אני גם טוב".

מה אתה עושה כשאתה לבד 
?
"אני עצמאי שעובד מהבית. רוב הזמן אני לבד ואני מנצל אותו לעבודה. תמיד שואלים אותי – אז מה אתה עושה כל היום? פשוט יושב וחושב? אז זהו, שכן. וכותב גם על לוח".

חלום רחוק.

"טיסה לחו"ל למשך שנתיים עם כל המשפחה ולעבור בכל המקומות בעולם שבהם רציתי להיות ולא יצא לי".

חלום קרוב.

"שני מופעים חדשים. מופע סטנדאפ חדש לחילונים שאני עולה איתו בזמן הקרוב, אני מקווה שתוך כמה שנים אני אהיה מהסטנדאפיסטים הבכירים בארץ לכלל הציבור. יש גם מופע חדש שנקרא יאיר אורבך והקוישלך – שירה בבידור. זה שירה בציבור ביחד עם סיפורים מצחיקים, קטעי הומור ונגנים. זה מופע שמיועד בעיקר להופעות קטנות שאני לא עושה כסטנדאפיסט – ימי הולדת, ימי נישואין, שבע ברכות, צוותי מורים ועוד. זה כיף לי לראשונה לא להיות המרכז על הבמה אלא לחלוק אותה עם עוד אנשים. זה ערב יותר באיזי מסטנדאפ אבל כיפי לא פחות".
  

פסימיות, דבר שלא יקרה לעולם.

"כנראה שלעולם לא אשן יותר רצוף 12 שעות שינה בלילה. גם לא 10. אתה יודע מה, בוא נסגור על 6. 4 הצעה אחרונה".

אופטימיות, מה צופן העתיד.

"יומצאו פלאפונים כל כך מתקדמים שהבטריה תגמר אחרי שיחה אחת ואז לא נשתמש בהם יותר".

המתכון לשלום בארץ.

"בנימה רצינית אומר זאת כך; אני לא בטוח שיש. כתוב באמנה של החמאס שצריך להשמיד את ישראל. וגם המחליפים של חמאס לא הכי מסמפטים אותנו. מה שבטוח, קודם כל אנחנו צריכים להיות מאוחדים. אחר כך נתמודד עם השאר".
 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

רווק עם אלוקים

רווק עם אלוקים