יום שלישי, 28 בפברואר 2017

ראיון עם הבמאי יובל עובדיהנדב גדליה
 מציג את Beggar -1.jpg

יובל עובדיה (46) חלם, כמו כולם, להיכנס לתעשיית הסרטים בהוליווד * רגע לפני שסגר חוזה על סרט בתקציב של 10 מיליון דולר הוא החליט שרק התורה תספק אותו * עכשיו הוא מוציא לאור את 'המשימה X' - סרט עלילתי מרתק שבו מושגים מעולם ה...קבלה * סיפורו של חי בסרט

בחורצ'יק אחד הגיע מכוכב אחר למשימה חשאית בכדור הארץ. הוא מנסה לחדור למתקן סודי, ולבסוף נתפס על ידי המוסד. הוא מספר לחוקר שלו מידע חסוי לחלוטין על משפחתו. מכאן כמובן העלילה עוד מסתבכת. מדע בדיוני אפוף מושגים קבליים, זה מה שתראו בסרט החדש
'המשימה X', שמגיע לעשות יהדות גם בארץ, אחרי שזכה בשלושה פרסים בפסטיבלים שונים של סרטים ברחבי העולם, ולתגובות נלהבות מהקהל וממארגני הפסטיבלים.

לא מפספס אף פרט
'המשימה X' (ראו מסגרת) הוא סרט מיוחד העשוי בסגנון המטריקס הידוע. הוא תוסרט[C2]  ובוים על ידי אורי גרודר ופרוספר מלכה, והמפיק בפועל שלו הוא יובל עובדיה (46), בעל עבר עשיר בתעשיית הסרטים של אמריקה.
אם תחפשו אותו בארץ, קרוב לוודאי שתמצאו אותו בבית, משם הוא מפעיל את עסק הסרטים שלו. "את כל העריכה שלי אני עושה בחדר העבודה בבית, משם אני גם מפיק את הסרט, משחק ועורך, אפילו חלק מהסאונד עשיתי לבד." עובדיה מסתמן כמשוגע לדבר, שבאמת אוהב את העבודה שלו עד הסוף. יש קטעים בסרט שבהם הוא אפילו עשה את המייק-אפ, בעזרת הערכה הפרטית שלו. "אני אוהב זה, אני חי את זה, גדלתי על זה. את ההשלמות לסרט האחרון עשיתי לבדי בניו יורק. הייתה לי הרצאה שם, שאליה הגעתי עם אשתי ועל הדרך הבאתי גם את המצלמה וצילמתי במנהטן כמה קטעים שהיו חסרים בעריכה." כפי שאמרנו – וורקוהוליק חסר תקנה שלא מוכן להתפשר על האיכות וההנאה שלו מהתוצר.

מדי יום עובדיה לומד תורה בכולל חצי מהיום, ובחלק השני שלו הוא עורך סרטים בביתו, מוסר הרצאות על סיפורו האישי, על תקשורת, על יהדות ועוד.
הוא גר בעיר החרדית אלעד, לא רחוק מהבמאי אורי גרודר – שותפו לסרט האחרון. למרות שטכנולוגית הוא עוסק בתעשייה מתקדמת כתעשיית הקולנוע, כדי לתקשר עם העולם החיצון הבחור משתמש בטלפון 'כשר למהדרין', ללא אפשרות שליחת הודעות כתובות, כמקובל בציבור החרדי.
מעניין שעל אף עסקיו עם העולם הגדול, בחר עובדיה לגור בעיר חרדית. "זו לא עיר חרדית טיפוסית כמו בני ברק," הוא כמעט מתנצל. "רוב התושבים כאן הם חוזרים בתשובה, אנשים שאכלו סרטים כמוני. אני לא אומר שעיר חרדית טיפוסית היא דבר לא טוב, אבל אני לא מסתדר שם. כאן החבר'ה בראש שמתאים לי."

פתאום קם אדם

עובדיה החל את דרכו כילד טוב גבעתיים, שם חי כבן להורים חילונים אך שמרנים, שלא ממש התחברו לחלום חייו שהורה לו להיות כוכב סרטים גדול. "היה לי דמיון מפותח מאוד כבר מגיל צעיר וכמו כולם גם אני רציתי להיות כוכב סרטים או זמר. נראה לי שבניגוד לכולם אני החלטתי ללכת על זה עד הסוף. אמרתי לעצמי ששום דבר לא יעצור אותי." הוריו כאמור לא היו שותפים לחלום של בנם להיות כוכב סרטים, אך עובדיה לא הרפה ומיד אחרי הצבא עבד קשה וחסך עצמאית את הכסף הדרוש כדי לטוס לאמריקה ולממש את חלום חייו בגדול. "נחַתִּי אצל חבר ילדות שגר שם ובתוך חודשיים, עם אנגלית עילגת וחוצפה ישראלית, התקבלתי לבית ספר למשחק." הוא מספר. בהמשך אני מגלה שהוא לא התקבל לסתם בית ספר למשחק, אלא לאחד המפורסמים והנודעים באותה תקופה. בזמנו הייתה תכנית בטלוויזיה האמריקנית בשם 'תהילה'. התכנית התבססה על סיפור אמתי של בית הספר לאמנויות בארה"ב שבו צמחו כל הכוכבים, משהו כמו 'בית צבי' של מדינת ישראל. עובדיה הלך למבחן בד, התקבל, ולמעשה היה הישראלי הראשון שם. בזמנו הפנוי הוא עוד הספיק לעבוד בשיפוצים.

עובדיה אהב מאוד קולנוע גם בצד התעשייתי, ופנה ללמוד קולנוע באוניברסיטת ניו יורק. שם הוא למד עריכה, בימוי ותסריטאות. במקביל התחיל לנסות להגיע לאודישנים בעולם המשחק של אמריקה.
"מהר מאוד אתה קולט שזה בלתי אפשרי כמעט," הוא מספר, "זה ממש כמו לזכות בלוטו, המון אנשים באים לאמריקה עם החלום להיות שחקנים, ועד שאתה מקבל איזה תפקיד קטן באיזה סרט, בכלל לא בטוח שהסרט יופץ. שבעים אחוז מהסרטים לא מופצים בכלל. המונים מהעולם באים לשם, חבר'ה מוכשרים ויפים שעובדים במקביל באיזה פאב ובין לבין קופצים מאודישן אחד למשנהו. הוא עושים את זה אפילו עד גיל שישים. אבל הרוב פורשים, זה מייאש, אין סיכוי."

עובדיה מגדיר את עצמו כאחד ש"לא רואה אף אחד ממטר" כשהוא באמת רוצה משהו. וכך, בעקשנות על-טבעית ניסה הבחור למצוא קיצורי דרך בדרך העולה בית הוליווד. "אם הייתי רוצה להיות נשיא ארצות הברית, גם הייתי הולך עד הסוף ובעזרת ה' משיג את המטרה, אני מאמין שעם יכולת ורצון דבר לא יכול לעצור אותך."

מאיפה הכוח הזה? הרי לא היית דתי בזמן ההוא.

"נכון, אבל הייתה לי אמונה. הייתי קורא קריאת שמע בכל בוקר ולפני השינה. הנחתי תפילין בכל בוקר, אבל חייתי חיים שאינם על פי התורה. למרות זאת תמיד האמנתי שהכוח שלי מגיע מאלוקים."
מציג את director-Yuval Ovadia-2.JPG

כבר לא חי בסרט

כך מצא את עצמו עובדיה כשהוא ממשיך לתזז מאודישן לאודישן ובמקביל יוצר סרטים, כדי לפלס לעצמו קיצור דרך לעולם המשחק עצמו דרך תחום ההפקה.
"הייתי מעורב בהפקת סרט קולנוע באורך מלא, ובסופו של דבר בעזרת זה קיבלתי את התפקיד הראשי בסרט," מספר עובדיה איך הגיע בסופו של דבר להגשמת החלום לשחק בסרט באורך מלא באמריקה. הסרט, 'יתום מלחמה' שמו, הופץ בהוליווד. למעשה, החלום של עובדיה מארץ הקודש הוגשם, ואז הגיעה ההצעה לסרט נוסף בתקציב של עשרה מיליון דולרים שהשתתפו בו מפיק ידוע ושחקן מוכר נוסף וגולת הכותרת: תפקיד ראשי לעובדיה.
"חייתי בגדול, גרתי בדירת פאר במנהטן, הרווחתי אלפי דולרים בשבוע בעסקי אלקטרוניקה כמו רוב האנשים בתעשיית הקולנוע, כי גם אם אתה מקבל תפקיד ראשי בסרט אתה לא יכול להתפרנס מזה, רק שחקנים ידועים מאוד מקבלים מיליון דולר לסרט. גם בהוליווד אנשים עובדים בשיפוצים, בעסקי החתונות, לא כמו שכולם חושבים," מגלה עובדיה. "בין הסרט הראשון לשני התחלתי בתהליך התקרבות ליהדות. אף פעם לא הייתי אנטי. תמיד היה לי ראש פתוח לשמוע מה יש ליהדות להגיד, לא הפחיד אותי שישכנעו אותי איך צריך לחיות ומאידך גם התחלתי להרגיש חוסר סיפוק, כי נו, עשית עוד סרט, ואז מה?..."

תכל'ס, חלמת על זה כל החיים שלך. זה לא גרם לך להרגיש טוב יותר?

"נכון, אבל הבנתי שהמניע שלי להיות כוכב הוא שחשבתי שאני אהיה מאושר בזכות הכסף והמעריצים, אבל הנה הגעתי לזה, או לפחות לחלק מזה, והבנתי שזה לא גורם שמחה לבן אדם. הסתובבתי עם החבר'ה של דיקפריו, עם אנשים ששווים 70–80 מיליון דולר ואז קלטתי שהם שותים ומעשנים, זזים ממסיבה למסיבה ולמרות כל הכסף והכבוד - הם לא מבסוטים ולא רגועים, ולעומתם על אלה שחזרו בתשובה רואים שמחה אמתית ושקט נפשי. חוץ מזה ראיתי שיש הרבה גירושין ובגידות, ובעולם הדתי הם לא קיימים בהיקף דומה לעולם השני, ואז פתאום התחלתי לחלום על להיות צדיק ושתהיה לי אישה צדקת שמדליקה נרות בשבת."

עובדיה התנדנד בין ארץ הקודש לאמריקה, ולא ידע אם שם מקומו או פה. "אחרי שאתה חי חיים כאלה באמריקה, ואתה חי כמו מלך, לחיות את החיים החומריים בארץ זה סתם זיוף פשוט. מה, אני אהיה בארץ ואצא לאיזה פאב מסכן שמשחקים אותה שם כאילו הם באמריקה?" הוא תמה. "גם בסרטים רציתי ללכת בגדול. אם כבר שחקן – אז הוליווד, ואותו הדבר גם בדת. כשקלטתי שעולם התורה יעשה אותי מאושר, הלכתי עם זה עד הסוף."

עולה בקודש

בסמינר של אחיו של הרב נסים יגן זצ"ל בניו ג'רזי החליט עובדיה שהוא נעול על הרצון להיות דוס אמתי. עובדיה מתרגש ונשמע מתגעגע מאוד כשהוא מדבר על התקופה ההיא. "היה כיף, זו חוויה אינטלקטואלית אדירה, זה היה משהו! איזו תקופה של חידושים, אתה מחכים מהמון דברים שפשוט לא ידעת על קיומם. בעקבות הסמינר חזרתי לארץ."

אי אפשר ללמוד תורה ולשמור מצוות באמריקה? יש אנשים שעושים את זה יפה גם שם.

"יש, נכון, אבל אתה לומד על ארץ הקודש ואתה חי בתוך טומאה... אני לא מבין את כל הדתיים שגרים שם, זה במובן מסוים לחיות בסתירה. אתה רוצה להיות חילוני עד הסוף? לך לאמריקה. אתה רוצה להיות דתי עד הסוף? תחיה בארץ."

עובדיה הפיק וערך סרטים שהופצו "למען עם ישראל," כהגדרתו, בהמוני עותקים. 'שעת האפס' ו'גוג ומגוג', הם גולת הכותרת שלו. "באופן טבעי, כשאתה מתעניין במשהו אתה רוצה שכל העולם ידע עליו, ולכן פניתי להפצת היהדות בעזרת הסרטים, שהם הדרך שלי לבטא את עצמי."

ועכשיו הסרט שלך עוסק בקבלה. לא הפחיד אותך להתעסק בכלים קולנועיים במושגים שרק מי שמילא כרסו בש"ס ובפוסקים יכול לגעת בהם?

"מה שאתה מדבר עליו הוא קבלה מעשית שבה אנחנו לא מתעסקים. אנחנו לומדים דברים פשוטים של קבלה שכל אחד יכול להבין. גם בקבלה, שהיא הסוד של היהדות, יש לך פשט, רמז, דרש וסוד. בדיוק כמו שבתורה עצמה נמצאים כל ענפי הפרד"ס. קבלה מעשית היא הסוד של הסוד. בסרט יש גם הרבה דרמה ואלמנטים יהודיים כלליים, לאו דווקא קבלה."

כשהוקרן הסרט בארצות הברית כינו אותו שם 'המטריקס היהודי'. זה מה שהזכיר להם הסרט 'המשימה X' של עובדיה שמגלה לנו לראשונה שגם במטריקס יש מעט מושגים היישר מעולם הקבלה. סרטו של עובדיה הספיק עד עתה להתקבל לשמונה פסטיבלי סרטים בעולם, ולמרות שלוש הזכיות בפסטיבלים, בארץ כמעט לא שמעו עליו.

איך אתה מסביר את העובדה שדווקא בארץ היהודים, הסרט היהודי לא נכנס חזק?

"אני חושב שיש חומה שחוסמת בארץ, ברגע שהסרט הוא יהודי, הצופים הפוטנציאליים חושבים שבאת להחזיר אותם בתשובה ושאתה מיסיונר. המטרה שלי היא לשבור את החומה. ברגע שהחומה תישבר יבואו הרבה שיעשו סרטים יהודיים, משום שזה כיף ומעניין. היהדות היא כיפית, אין סיבה לפחד ממנה, זאת סתם סטיגמה שנוצרה. אתה לא צריך לחזור בתשובה בגלל סרט יהודי שריתק אותך."

אתה באמת חושב שאפשר להסיר את המחיצה הזאת?

"לדעתי המחיצה נסדקה כבר כשיצא הסרט 'אושפיזין' של שולי רנד, אבל לפי דעתי מי שיראה את 'המשימה X', יבין שיש כבר חור בחומה, לא סדק. אנחנו רוצים שכולם יאהבו את זה, ואין פה הקטע של יהודים או גויים, חילונים או דתיים. אני אוהב את כולם, לא משנה מאיזו עדה הם. כל אחד יכול להזדהות עם העלילה משום שהיא לא נכנסת לתוויות הללו. בחו"ל כבר הזדהו עם הסרט הרבה אנשים שראו אותו והתלהבו מאוד. גם בארץ זה יקרה, המחיצה הזאת רק צריכה להישבר."

אתה עושה סרטים משום שאתה אוהב או משום שאתה רוצה להעביר מסר?

"קודם כל משום שאני אוהב, אני חי את עולם הסרטים ולא יכול בלעדיו. דבר שני, כל אדם רוצה להשפיע, וזה טבעי ומתבקש. כמו אדם טבעוני שרוצה להשפיע על כולם שיאכלו דברים בריאים,
או אחד שמצא ממצא ארכאולוגי ורוצה לשתף את כולם. זה טבע האדם, אלא אם כן מדובר בעניין עסקי שהשיתוף הוא בגללו. אני לא מחפש להחזיר בתשובה, רק לשתף את האנשים שיבואו לטעום ממה שאני טועם."

מאחורי הקלעים

ב'משימה X' משחקים בתפקידים הראשיים עובדיה עצמו, שרון רג'יניאנו ודני שטג, אף הם שחקנים שחזרו בתשובה. נשמע לי מחשיד שבדיוק שלושה שחקנים שחזרנו בתשובה התקבצו לסרט אחד, אבל עובדיה מספר שלא אכפת לו בכלל אם השחקן דתי או לא, ושאצלו בסרט משחקים גם כאלה שאינם שומרי תורה ומצוות.

איך נוצר הקשר עם שרון רג'יניאנו ודני שטג?

"לשרון יש משחק טבעי בסגנון חו"ל, ורק אחר כך גיליתי שהוא באמת שיחק בהוליווד. דני שטג הומלץ על ידי אורי גרודר הבמאי של הסרט. ככה זה, חוזרים בתשובה מכירים אחד השני."

חיזוק אמונה בעזרת קולנוע נשמע אפקטיבי מאוד, אך מאיפה התקציב, זה עולה הון.

"הפקה כזאת עולה בדרך כלל בין חצי מיליון למיליון דולר, אבל אנחנו הפקנו את הסרט בפחות ממאה אלף דולר. באו משקיעים שהאמינו בסרט, אבל האמת היא שהיה למשקיעים גם אינטרס שהסרט יופק מכיוון שזה סרט על יהדות."

ב'משימה X' יש בהחלט מדע בדיוני אך גם הרבה אקשן, מה שקרוי בשפת המורות 'מכות'. את הטלוויזיה שחררנו מהבית גם בגלל אלימות, והנה האלימות חוזרת דווקא בסרט יהודי מקורי. הופה, תהיתי לעצמי ושחררתי לעובדיה את שאלת השאלות.

איך אפשר להראות לאנשים סרט שיש בו אלימות, איך אתה מרגיש עם זה?

"אנשים שרגילים לראות טלוויזיה וסרטים - בשבילם זו לא אלימות בכלל. בפסטיבל בארצות הברית סיווגו אותו כמיועד לילדים בני 13. וחוץ מזה," הוא מתפלא, "מדובר בסך הכול בכמה מכות, בלי דם, זה לא נחשב בכלל. אם אני לא אשים כלום מי יבוא לראות סרט בלי אקשן?"

מה היעד שלך בעולם הקולנוע היהודי? 

"יש כמה. התחלתי לעבוד בזמני הפנוי על סרט דוקו-דרמה, על דניאל עשור שהיה מיסיונר והפך ליהודי. אני עושה את זה מהבית כאמור, בתקציב נמוך, וחוץ מזה, אם ה' ישלח את המשקיעים יש לי עוד סרט קולנוע שהייתי רוצה לעשות, גם הוא מבוסס על סיפור אמתי, סיפור פצצה שאני מכיר באופן אישי, על קצין חיזבאללה שהתגייר ועבר לעבוד עם המוסד הישראלי. הכול תלוי בידי שמים אם זה יצא או לא."


----

'המשימה X' - תקציר

אדם נשלח מכוכב אחר למשימה מסתורית בכדור הארץ ונתפס כשהוא מנסה לחדור לאחד מהמתקנים השמורים ביותר של המוסד – ארכיון הביון הישראלי. לפני שהניסיון יודלף החוצה, ממונה אחד מהסוכנים הבכירים והקשוחים של המוסד לגלות את זהותו של האיש ומי שלח אותו למשימה הזאת.
בחייו הפרטיים נמצא חוקר המוסד בדיוק לאחר פטירת אביו שמשאיר לו צוואה לא ברורה, וגם לפני גירושין, שבגללם הוא עומד לאבד את הזכות לראות את ילדיו.
במהלך החקירה האינטנסיבית, במקום המידע המיוחל מופתע החוקר לקבל מהנחקר מידע על משמעות הבריאה והאדם ונסתרות קבליים מספר הזוהר. בין השאר מגלה הנחקר שהוא נשלח על ידי מלאכים מעולם רוחני שעוקבים אחרי כל פעולה שלו ושולחים לו מסרים בכל רגע ורגע.
כמובן שהחוקר הציני שכבר התעסק עם הרבה טיפוסים בחייו, לא מאמין לשום מילה של הנחקר ומנסה בכל האמצעים העומדים לרשותו להוציא ממנו את "האמת" - מי הוא ומה הוא עושה פה.
היות שהנחקר טוען שהוא רואה סביבו דמויות שמדברות אליו ומנסות למנוע ממנו להשלים את המשימה, מצטרף לחקירה גם הפסיכיאטר המחוזי של המוסד, ניצול שואה ש"סוחב" עמו טראומה מהעבר.
כמו כן, במהלך הסרט נראים, במחשבתו של הנחקר בלבד, קבצן מוזר המדבר בחרוזים ומנסה להשפיע עליו לברוח מהמקום ולעזוב את המשימה ודמות בשחור שפניה מכוסות, הנלחמת אתו בקרבות קונג-פו בחדרי המתקן.

במהלך הסרט מגלה החוקר שהנחקר המסתורי, נטול הזהות לחלוטין אפילו בקרב כל סוכנויות הביון הבינלאומיות, יודע פרטים אינטימיים על חייו הפרטיים של החוקר ועל הצוואה שהשאיר לו אביו.
ככל שהחקירה מסתעפת, הנחקר חושף לחוקר פרטים על העבר של אביו עת היה ילד בשואה, בגטו, ועל הצלתו משם באורח נסי, שבזכותה הצליח אביו לשרוד, לעלות לארץ, להתחתן ולהוליד את בנו היחיד - החוקר. המידע הזה ופתרון סוד הצוואה של אביו משאיר את החוקר המום וגורם לתפנית חדה ביחסו אל הנחקר.

בינתיים, הפסיכיאטר המחוזי חושב אחרת. הוא משפיע על מפקד היחידה להוציא את התיק מידי החוקר ולהעבירו לחוקר אחר, צעיר ונמרץ יותר. באישורו של המפקד, הפסיכיאטר והחוקר המחליף הולכים לתא המעצר של הנחקר במטרה להזריק לו חומר מיוחד שיגרום לו סוף סוף "לזמר".
בדיוק ברגע הקריטי מגיע למקום החוקר שלנו, ואז, בהחלטה אולי פזיזה, הוא מחליט להבריח את הנחקר מהמתקן ולשלחו לחופשי ולהסתכן בכך באיבוד כל מה שהשיג עד כה בקריירה שלו ואולי גם לשלם על כך בחייו. רק אז מגלה החוקר את מהות משימתו של הנחקר ומי הוא באמת...

'המשימה X' הוא סרט קצר עצמאי ומהפכני, שלא נעשה כמותו עד כה. שילוב של יהדות וחכמת הקבלה, מיסטיקה ופסיכולוגיה עם סיפור דרמטי ואקשן של קרבות קונג-פו אותנטיים, בכוריאוגרפיה של אלוף ישראל והעולם בקונג-פו, אלי אבגי. הסרט מצולם במצלמת HD FULL ומשלב אנימציה, אפטר -אפקטים ואפקטים מיוחדים.
שחקנים ראשיים: שרון רג'יניאנו, דני שטג, יובל עובדיה, רפי טיילור ואלי אבגי.
תסריט ובימוי: יובל עובדיה, אורי גרודר (אור ישר) ופרוספר מלכה.

בקרו באתר הסרט: www.HamesimaX.com


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

רווק עם אלוקים

רווק עם אלוקים