יום רביעי, 22 בפברואר 2017

אייטם: חזאי מזג אוויר עצמאינדב גדליה
 התמונה של ‏02ws ירושמיים - מזג האוויר בזמן אמת‏.
גם אם תיכננתם היטב את היום שלכם, יתכן ומשהו קטן בדמות מזג אוויר חם או קר מידיי ישבש לכם את כל התוכניות ויעכיר את מצב רוחכם. תחזיות מזג האוויר ברדיו ובטלויזיה הפכו ממזמן ללעג וקלס ואין לנו על מי לסמוך אלא על אבינו, שבשמיים. אז מה עושים בכל זאת, כשרוצים להרגיש שליטה על העניינים או לפחות לדעת מה הולך לקרות ושגשם לא יפציע לפתע וישבית את שמחת השמש שנתגלתה לפתע, אך אויה, היא איננה. בירושלים נדמה שנמצא הפיתרון המדוייק לשינוי במזג הרוח והאוויר. אתר 'ירושמיים' הוא אתר חיזוי מזג אוויר פרטי שכבר צבר מאות אלפי גולשים.
מקים האתר הוא בעז נחמיה (43), אב לשניים המתגורר ליד הגן הבוטני בירושלים. נחמיה הוא בעל תואר במדעי האטמוספירה ועובד כמתכנת, מה שהוביל בסוף לקום ולעשות מעשה - ולהקים תחנת חיזוי מזג אוויר פרטית על גג ביתו ואתר אינטרנט המפרסם תחזיות מדוייקות יותר מכל אתר אחר הזוכות לתהודה רחבה ברשת ומושכת אל האתר פריקים של מזג אוויר. "יש אנשים שמתעניינים בספרות ובציור ויש אנשים שמתעניינים במזג אוויר", מסביר נחמיה. "זה פשוט מעניין, בדרך כלל אלו אנשים שמתעניינים בטבע, כמו בני אדם שהולכים לראות שיטפונות, זה מרתק, כי כל ענן וסערה שונה אחת מהשניה. הרוח מגיעה מכיוון אחר והענן מכיוון שונה, עצמת הגשם משתנה, ישנן קשתות שמופיעות, כמו בני אדם שהם דבר מעניין, גם אם הגוף הוא דומה הגנים והאופי אחרים לגמרי מכל אדם ואדם, אותו דבר במזג אוויר".

---איך חוזים את העתיד---

לצורך חיזוי מזג האוויר לטווח קצר המטאורולוגים נעזרים במכ"ם עננים, שמראה להם היכן יש עננים ולאיזה כיוון ובאיזו מהירות הם נעים. המכ"ם עוזר לחזות גשמים, שיטפונות וסופות. מערכת לאיתור ברקים גם היא עוזרת בחיזוי סופות, ומשמשת גם של הוריקנים צפויים. בתחזית לטווח ארוך המדענים נעזרים במידע שהם מקבלים מתחנות תצפית בכל רחבי העולם. את המידע הם מעבדים בעזרת תוכנות מחשב משוכללות, ומפיקים ממנו  מפה מיוחדת שנקראת מפה סינופטית. את המפה הסינופטית החזאים מפענחים על פי מודלים מתמטיים מורכבים מאוד, הם נעזרים גם במידע המתקבל  מלוויינים מטאורולוגיים. שילוב המידע עוזר לחזאים להכין תחזית מדויקת יותר. מזג האוויר מושפע מעונות השנה: בישראל למשל, בקיץ חם ויש שמש חזקה, ובחורף קר, גשמים יורדים ורוחות נושבות.  בנוסף י- שנה השפעה של האזור על האקלים; למשל שלג יורד בהרים הגבוהים, וגשמים כמעט אינם יורדים במדבריות. עסק מורכב ללא ספק אליו הגיע בעז לפני כ-17 כשעבד בשירות המטאורולוגי. "בסופו של דבר עשיתי הסבה מחזאי למתכנת", מספר בעז, "בשלב המעבר בין החיזוי לתיכנות, מצאתי את עצמי בבית חצי שנה. קניתי תחנה מטאורולוגית, שמתי אותה על הגג בשביל הכיף והעלתי את המידע לרשת באתר באנגלית, כדי לשתף. קניית תחנה כזו אגב, זה לא משהו יקר, בין 500 ל-1000 דולר לדגם בסיסי. אחרי כמה שנים הפכתי את האתר לעברית, קראתי לו 'ירושמיים' ובאחד מהשלגים ב-2008 התחלתי לכתוב תחזית לאזור ירושלים".

*במה התחנה שלך עדיפה על תחזית הרדיו והעיתון?

"הם לא מזכירים בתחזית את ירושלים, לוקחים אזורים של צפון-מרכז-דרום, ופיזית ירושלים נמצאת במרכז אבל יש לה נטיה למזרח, ככה שהתחזית לא מדברת כל כך לירושלים. וזה מה שאני עושה - כותב למשל שהגשם יגיע לירושלים רק בשעות אחר הצהרים. מדייק אותה. בנוסף אני נותן לאנשים כלים להבין את מזג האוויר בצורה פרקטית יותר".

למשל?

"כשאתה מסתכל על סתם אתר של מזג אוויר אתה לא מקבל תמיד אינפורמציה שנוגעת אליך, קשה לפרש מה בדיוק ללבוש ואיך תרגיש בחוץ בפועל. התחנה שלי מספקת אמנם נתונים שנמדדים כמו מד קרינת שמש, ומד אולטרא סגולה של השמש, אבל מה שעשיתי זה שלקחתי את זה צעד קדימה. כשאומרים לאנשים 16 מעלות הם לא יודעים אם זה קר או חם, אז באתי והבאתי תיאור של מה זה אומר לגביהם עד הרזולוציה של מה ללבוש ואם תהיה רוח חזקה או חלשה, אם לקחת מעיל או לא.
חילקתי את המעלות לתשע דרגות קור שנעות בין קור של שלג שזו הדרגה הכי קרה, מעליה יש 'קור כלבים' שזה קור שמצריך להשים כפפות וצעיף בדרך כלל, מעל זה קור של מעיל, אחר כך ז'קט-קל, חולצה ארוכה ששייכת ללא קור ולא חום, טי-שירט, לבוש קצר, ומעל זה חם מאוד ומעל זה 'חם כמו בגיהנום' שזה מופיע בשרבים קיצוניים".

*איך בעצם פועלת תחנת חיזוי ביתית וממה היא מורכבת?

"תחנת חיזוי זאת עמדה פשוטה שכל אחד יכול לרכוש, היא מורכבת מכמה חיישנים שמראים מדדי טמפטורה,  לחות, גשם, רוח, קרינה, קרינה אולטרה סגולה ולחץ אוויר. לפי כל המדדים הללו אני יכול לדעת את הנתונים העכשווים בחוץ. אני עושה ניתוח של הנתונים הללו לפי היסטוריה של אתמול, מצבים דומים. החכמה היא להציג את מה שקורה עכשיו בדיוק ומה יקרה ממש עוד מעט ע"פ היסטוריית המזג אוויר ומה שלמדתי בלימודי המטאורולוגיה, כך שתחנת חיזוי לבד לא תספיק לחזאי המתחיל".
אחד הדברים הבולטים ב'ירושמיים' הם הסטטוסים המהירים בזמן אמת, המפענחים גם מזגי אוויר משונים ובלתי פתירים הנוגעים לחיינו. "עכשיו למשל אי אפשר לומר שום דבר מיוחד חוץ מ'חם מהרגיל'", אומר נחמיה, "אבל לפעמים יש ססטוסים שלי שמורים לך בדיוק איך להתנהג במזג האוויר כמו 'טוב לשבת בחוץ' או 'חמים בשמש, קר בצל', או כשיש לחות נמוכה ורוח חזקה 'זמן טוב לייבוש כביסה', ממש מדוייק.
או למשל, 'שמש שקרנית' שאתה רואה שיש שמש בחוץ ואתה יוצא וקר לך. אני מזהה שיש שמש ויש רוח, וברגע שיש טמפרטורה של סביבות 10 מעלות אני יודע שזו 'שמש שקרנית'. אם זה 14 מעלות אז זה כבר נקרא 'שמש בשקר לבן', כאילו חצי שקרנית. הסטטוסים נשלחים בצורה אוטומטית ע"י שיקלול הנתונים שתיכנתתי בתחנת החיזוי המחוברת למחשב".

נחמיה מפעיל לבדו את האתר, דף הפייסבוק בעל 17,000 העוקבים והטוויטר אליו מחוברים הרבה אנשי תקשורת המתעדכנים בנתונים המתפרסמים. מעבר לכך, מפעיל נחמיה פורום לשאלות גולשים המתעניינים במזג האוויר הצפוי בו ישנם מספר עוזרים העונים אף הם לקהל הגולשים מהארץ כולה. "בפורום, בניגוד לאתר הבנוי על מערכת החיזוי שנמצאת בירושלים אפשר לקבל מענה גם לערים כמו פ"ת או ת"א".

*אתה אדם עובד, כמה זמן לוקח לך ההתעסקות בחיזוי מהצד?

"החיזוי עצמו דורש לא מעט זמן, משהו כמו חצי שעה בבקר, חצי שעה בערב, וחוץ מזה לשלוח עידכונים והתראות באפליקציה, לענות לשאלות בפייסבוק, טוויטר וכמובן בפורום באתר ובמיילים האישיים שאני מקבל, שזה יכול להיות עשרות ביום באמצע החורף בו תפוצת האתר גדלה מאוד ויכולה להגיע ל330,000 כניסות ביום. לפעמים אני לוקח חופש בימי שלג שהם עמוסים בעבודה. הישראלים מאוד מפחדים שהגשם או השלג ישבשו להם את התוכניות, קשה להם להסתגל ולחיות איתו ובגלל זה אנשים רוצים לדעת מה יהיה בשעות הקרובות ובימים הקרובים".

אתה מרוויח מזה?

"המניע הראשוני שלי להקמת התחנה הוא ללא ספק אהבה, אני אוהב גשם ומאוד אוהב שלג. מה שכן, בגלל שיש לי הרבה אחריות כי המון אנשים תלויים בעידכונים, זה מאלץ אותי פחות להנות ממזג האוויר, לכן אני מכניס גם שיקולים מסחריים לאתר ומפעיל מערך פירסומות".

---ומה אומרים המקצוענים---

כשאנו פונים לחזאי הוותיק דני רופ הדברים נשמעים קצת אחרת.
"האינטרנט פתח אופקים חדשים אבל גם עושה נזק", הוא מצנן את ההתלהבות.
"האינטרנט נותן לאנשים להתחפש למה שהם רוצים.
כל אדם שמבין בבורסה יכול להפוך ליועץ השקעות, ואותו דבר במזג אוויר, כל אחד יכול להפוך להיות חזאי. במדינת ישראל כשהמדינה קטנה ויש הרבה אזורי אקלים
והאקלים שונה מאוד בכל אזור ואין הרבה תצפיות מסביבנו בגלל אויבנו -
תחזית אמינה היא עד ארבעה ימים, כל יום מעבר לזה - הסיכוי לדעת את מזג האוויר פוחת.
אתה מזכיר את 'ירושמיים' שהאדם שם במקרה מקצועי אבל זה שהוא נותן תחזית לטווח ארוך זה עדין חוסר אחריות ודבר ממש לא נכון ולא הגיוני בארץ".

*מה האינטרס של חזאים חובבנים לפרסם תחזיות כאלה?

"הם חולי חורף ומוסיפים את המרכיב של הפינטוז על כך שיהיה גשם", מסביר רופ ברצינות.
"אני לא צוחק, לחלקם קוראים דברים בגוף, ריגוש של ממש - כשיש גשם,
ואתה יכול להבין לאיפה זה מוביל.
זו ממש סוג של מחלה, אובססיה, אקשן של מזג אוויר, כמו שאנשים ואני בתוכם - חולים על טכנולוגיה, ככה הם במזג אוויר. עובדים אצלי אנשים כאלה ואני מכיר אותם מקרוב, זה לא להאמין.
והם - בגלל שהם עובדים בטלויזיה ונותנים כעת תחזית לחצי מיליון איש התרפאו מזה,
התמתנו,  גם אם אני מציץ על כל אתרי מזג אוויר הפרטיים האלה, זה מעניין,
אבל אי אפשר לסמוך על ההתלהבות שלהם".

*מה ההסבר לטעויות של החזאים, גם אצלכם בטלויזיה הן קיימות, למרות המקצוענות.

"מדע המטאורולוגיה הוא לא מדע מדוייק כמו חשבון, אתה רודף אחרי כוחות טבע
שחזקים מאיתנו מסביבנו יש מדבר וים ואין הרבה תצפיות של מה קורה עכשיו כאן ומסביבנו,
אין הרבה נתוני אמת אז המודלים המטאורולוגים שאני מאמין בהם -
לא יכולים תמיד לתת רזולוציה מספיק טובה, וודאי שלא לתחזית ארוכת טווח.
זה כמו רפואה, שני רופאים רואים את אותו צילום הרנטגן וכל אחד מחליט שישנה בעיה אחרת בגוף.
יש המון גורמים שלפיהם אני מנתח, דברים שלמדתי ארבע שנים שאי אפשר להעביר על רגל אחת.
אבל בגדול, אתה מנתח את האטמופספריה לפי גבהים, תמונות מכ"ם, תצפיות בעולם, ולפי מודלים שונים של מטאורולוגיה ע"פ נוסחות של מה שהיה בעבר העובדות על הסתברות ועל הנסיון שלי מהעבר.
אני משחק ב'נבחרת האמנים של ישראל' ואנחנו משחקים כאילו אנחנו מקצוענים,
עד שאנחנו באים מול שחקנים אמיתיים וזה תופח לנו על הפנים כי תכל'ס, אנחנו לא מקצוענים.
אין מה לעשות גם אם אני מוציא כדורים לפיני בלילי מהרגל... קבוצה מקצועית מליגה א' אפילו
לא תקח אותי כשחקן".

חמישה מושגים חשובים שכדאי לדעת

'משקעים' - זה  מה שיורד מהשמים, גשם, ברד או שלג או כל משקע קרח אחר. טל למשל זה לא משקע, הוא לא יורד מהשמים.

'גראופל' - הרבה מתבלבלים בינו לבין שלג. זה בין שלג לברד והוא יורד בין 2-4 מעלות. זו התלקטות של משקע קרח עם טיפות גשם קרות מאוד שעדין לא קפאו. יש מצב שמיים לא קופאים למרות שהם פחות מאפס מעלות וכשהם מתלכדים נוצר הפתיח הלבן  'גראופל' שכולל בתוכו מיים קרים מאוד. הוא יורד בצורה אלכסונית ומקפץ על השמשה של הרכב. כשיש כמעט שלג בדרך כלל הוא  יורד ראשון. אחריו יורד השלג שאז קל לו יותר להתפס.

'לחץ אויר' - ברגע שהמד לחץ אוויר יורד הגשם מתקרב, וכשהוא עולה - זה אומר שהגשם הגיע. הרבה פעמים שהגשם מגיע לחץ האוויר עולה.

'טמפרטורה מוחשית' - זו הטמפרטורה של מה שהאדם מרגיש, אבל היא לא אמיתית. יש מושג של האדם 'מרגיש כמו' - זה מדד מדעי שגוף האדם מרגיש מספר מעלות מסויים בגלל חום גופו אבל זו לא הטמפרטורה האמיתית. יכול להיות הפרש של כמה מעלות בין המציאות לבין מה שהאדם מרגיש. מרגישים את זה בעיקר כשיש רוח חזקה או כשיש עומס חום. אם יש 25 מעלות והלחות 90 אחוז, עשויים להרגיש 30 מעלות, כי הלחות גבוהה ולגוף האדם קשה לקרר את עצמו.

'שמש מסוכנת' -  אם יש אולטרה סגולה של 10, זה אומר שכעת השמש מסוכנת, השמש חזקה וצריך להשים קרם הגנה. זה בדרך כלל באביב, הנטיה היא לחשוב שהשמש הכי מסוכנת בקיץ, וזה לא נכון, אומר לנו נחמיה ומסביר כי דווקא באביב השמש יותר מסוכנת. בנוסף כדאי לדעת שהשמש חזקה יותר בהרים גם אם נדמה שקריר שם - מאשר במישור החוף. ככל שקרובים לשמש יותר - היא מסוכנת יותר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

רווק עם אלוקים

רווק עם אלוקים