יום שלישי, 21 בפברואר 2017

מאחורי הקלעים של אנדרדוסנדב גדליה
 
אנדרדוס משיקים מופע חדש. נדב גדליה היה בחדר החזרות וגילה מה סוד ההצלחה של החבורה, כמה הם מרוויחים, ומה יהיה במופע החדש (יש גם וידיאו סודי מאחורי הקלעים של החבורה)

לפני כארבע שנים, טרם הפריצה הגדולה שלהם במגזר, פגשנו את חברי אנדרדוס  (נדב נווה, מתן צור, יאיר יעקבי ואשר בן אבו) היו ארבעה חבר'ה שעשו מערכונים והעלו ליוטיוב. ארבע שנים אחרי הראיון ההוא, אנדרדוס הפכו להיות המותג החם של המגזר הדתי. ההופעות שלהם מפוצצות עד אפס מקום ומתקיימות באולמות של 350 איש בדרך כלל לכל הפחות. במקביל הם הספיקו להעלות עד היום עשרות מערכונים חדשים ליוטיוב, עשו פרסומות בתשלום למגוון גופים מסחריים, והם רשומים כסנסצנה אינטרנטית בכל קנה מידה. רק כדי לתפוס את גודל ההצלחה, נספר לכם שהקליפ לשיר האס.אמ.אס נכנס ל'עשרת הגדולים של יוטיוב-ישראל לשנת 2014'.
ומה עושים חברי קבוצת ההומור כשהם רואים את ההצלחה משחרת לפיתחם? מפרסמים 'מופע פרידה'. ממחטות האוהדים שהוצאו ברגע זה יכולות להתחב חזרה לכיסי מכנסי השבת. אנדרדוס לא פורשים. בדוק. 'מופע הפרידה' שלהם מציין פרידה מחומרי הבמה הישנים שעד עצם היום הזה הספיקו לצפות בהם 30,000 איש (!).
"הופענו עם המופע הזה כמאה פעמים והרגשנו שאנחנו רוצים לאתגר את עצמנו עם משהו חדש", הם אומרים לי והעצב זוחל אט אט לעינהם. "אנחנו אוהבים את המופע הישן אבל החלטנו לאתגר את עצמנו", מספר האיש והתלתלים, מתן צור. "לקחנו כאן סיכון מקצועי מאוד גדול. הרבה יותר נוח להמשיך עם החומר הקיים ואט אט לשנות אותו ולשפץ עם השנים. קומיקאים רצים לפעמים עם אותו מופע עשר שנים על בסיס שיפוצים קטנים, אבל החלטנו לאתגר את עצמנו וללכת על משהו חדש".
מופע הפרידה מהמופע הישן יצולם באיכות טובה וישאר למזכרת, כך שמן הסתם תפגשו בו מתישהו ביוטיוב או בגרסת DVD.

איך ההרגשה לקראת המופע החדש?
אשר בן אבו: "יש הרבה התרגשות, אנחנו מסוקרנים לדעת איך יעבוד המופע החדש "הפעם זה קצת שונה, כי אנחנו חכמים יותר ומכירים את הקהל".
נדב נווה: "כתבנו הרבה יותר חומרים, פי 2 ממה שיהיה במופע! עבדנו על המופע הזה חצי שנה  באופן אינטנסיבי. זה לא פשוט להתחיל מחדש. אתה רועד".
יאיר יעקובי:  "זה בהחלט מפחיד. מה שכן הפעם אני יכול להבטיח שהמופע יהיה מגוון ומשוכלל יותר, יהיו ריקודים, לא יהיו חיות מתנפחות אבל יהיו דמויות חדשות. כולנו נהיה יותר על הבמה, ביחד, מערכונים מרובי משתתפים. השאיפה הראשונית היא לא לאכזב את הקהל ולא ליפול ברף של המופע הראשון".


סוד ההצלחה

אני פוגש אותם בלוד, בגרעין התורני, בחזרות לקראת המופע החדש שיעלה בסביבות פורים. מקום המפגש, ממש כמו במערכונים, הוא עזרת נשים של אחד מבתי הכנסיות בעיר. הם יושבים אחד ליד השני עם לאפטופ אחד והמערכונים על גבו ומתדיינים בינהם מה יעבוד על הקהל ומה לא. הרבה מצחיקנים ניסו להצחיק ברשת ולא עלתה בידם. את סוד ההצלחה של אנדרדוס אפשר לנסות לנתח ותכף אברר איתם אותו. בינתיים, אני צופה בהם ומנסה להבין את סודם בעצמי. קשה להשכיל ולהבין מה עומד מאחורי החבר'ה האלו שהפכו להיות מיינסטרים מגזרי אצל כל באי הקשת הדתית לאומית. אחרי מספר שעות הכל נראה לי ברור.
מדובר בארבעה חבר'ה פשוטים ובוגרים שמסוגלים לתת כבוד אמיתי זה לזה. זה הכל. שם בעיניי נמצא הסוד הגדול שגורם להתפרקות להקות צחוק וחבורות זמר. אין כאן מאבקי כח ואגו כלל. אין אחד שעף על עצמו ומנמיך את חברו אפילו חצי טפח. ברגע זה, אני מניח שהם יחייכו ויסנטו זה בזה בעוקצנות חביבה, כמוכיחים לעצמם שהם בעלי אגו מנופח ולא ממש נחמדים. אז זהו, שלא. הם באמת נחמדים ומלאים אנרגיות חיוביות אמיתיות. לא גיבובי פירגונים חסרי תוכן אלא נפשות בריאות שבכללית אוהבות את בני האדם, קל וחומר את חברי אנדרדוס.
ועכשיו, להסברים של החבר'ה.
יש לכם לפעמים מריבות? אני מברר.
"אנחנו נריב מי יענה לנו קודם", צוחק מתן ומסביר: "אין לנו מריבות שלא לשם שמים", "אני אוהב כל אחד מהם כמו אח, והם באמת שלשה חבר'ה מאוד נוחים לעבודה. ולא קשים ועקשנים ולכן למרות שאנחנו עובדים יחד כארבע שנים, אנחנו יודעים לא להאבק ולהכנס למאבקי אגו".
אשר: "יש לנו דיונים שמובילים לויכוחים, כן. כל אחד לעיתים רוצה לייצג משהו אחר, ואם מישהו משנה את הרעיון שלי זה מבאס. אני נכנס לפעמים לקטע של אגו, ואז לוקח נשימה ועובר את זה. גם לפעמים אנחנו מדברים על זה גלויות כדי לא ליצור משקעים".
נדב: "המטרה הכללית שלנו היא ערך עליון של להצליח להצחיק את המגזר, זה דיי מנצח את כל הדברים. גם אם משהו יתסכל אותי מאוד ואני במיעוט, אני יעביד את השכל ואוותר על מה שרציתי כדי שהתוצר ילך למקום הנכון. יש לנו הגיון אמנותי כלכלי. סך הכל לכולנו יש שכל, אף אחד פה לא טמבל".
יאיר: "להקות מתפרקות והרכבים מתפרקים כי כל אחד רוצה לממש את עצמו. במהלך הארבע שנים שאנחנו עובדים יחד כל אחד צבר ביטחון במה שהוא עושה פה. כל אחד מביא משהו אחר לשולחן וזה עוזר ברגעים שהקטע לא התקבל או שהרסו לו את ה'גג'. במקרה מבאס כל אחד יודע שאי אפשר בלעדיו. הם גם אנשים מאוד מוכשרים ככה שאם שלשתם נגדי אני מתקפל, כי כנראה הם יודעים על מה מדברים".

כמה מרוויחים אנדרדוס?

"אנשים חושבים שפרסום מביא כסף וזה לא נכון", מסביר מתן צור העובד בחברת ניו מדיה במקביל לעבודתו באנדרדוס.
"לא החלטנו לעשות מערכונים בשביל כסף", אומר יאיר יעקובי העובד כבמאי בחברת ניו מדיה. "מערכונים זה לא דבר ריווחי, יוטיוב נותן כמה גרושים", מוסיף נדב נווה העובד כעורך וצלם בעסק פרטי משלו. "זה יוצא משהו כמו חמישים דולר שזה מצחיק. זה לא מכסה אפילו את עלויות הציוד צילום. זה שאנחנו מופיעים זה מכניס קצת. אבל לא נשאר הרבה בשבילנו, כי הרבה כסף הולך באמצע, בדרך. הגברה, תאורה, אמרגן, פירסום, וגם אחרי זה ממה שנשאר אתה משלם ביטוח לאומי ומיסים. ממש לא יוצא הרבה.
"מופע שרץ הרבה עוזר להתפרנס אבל אתה לא יכול לחיות על זה", אומר אשר בן אבו המוכר לקוראנו מהטור 'אבו טור', ועוסק כעת בלימודי מוזיקה אקדמאים.
"העבודה על המופע החדש לא מאפשרת לעבוד על פרוייקטים פרטיים", אומר מתן, "יש תקופות דתיות שלא מכניסות הופעות כמו ספירת העומר, לכן אני עובד בעוד מקומות ומנסה למצוא את עצמי כתסריטאי מחוץ לאנדרדוס. אני מרוצה, כי  לא הגענו לאנדרדוס בשביל כסף בכלל. עשינו את זה עוד קודם לכן בכל מיני מקומות בישיבות תיכוניות וכדומה. רצינו פשוט להצחיק את המגזר".
מישהו יכול להסביר לי למה אתם לא ממנפים את ההצלחה גם למגזר הכללי? "חלק מהעניין שאנחנו לא מצליחים למנף את זה כי הקהל יעד מאוד קטן", מסביר נדב נווה, הוא זה שמצלם ועורך את המערכונים בדרך כלל. "יש גבול עד כמה אתה יכול למנף לכסף את ההצלחה. אנחנו לא מתלוננים. הייתי שמח שהמגזר היה מתרבה בקצב מהיר ומיוחד שהיה מאפשר לי להגדיל את קהל היעד", הוא צוחק.

יש תחושת החמצה בגלל הגבולות המגזריים למרות ההשקעה הגדולה שלא היתה מביישת חבורות קומיות לא ממוגזרות? למה בכלל פניתם להומור הזה, המוגבל מראש בקהל היעד?
נדב: "כמונו יש הרבה ביוטיוב ובמועדוני סטנדאפ במגזר החילוני. עצם זה שפנינו לקהל יעד מוגדר נתן לנו יתרון גדול מאוד. זה היה חסר, מישהו היה צריך לעשות את זה. הגיוני שלא היינו מתפרסמים ככה אם היינו עושים קטעים לציבור הכללי".
מתן: "זה עורר באזז בצורה מהירה מאוד כי פנינו לקהל הדתי, אבל אנחנו עושים עבודה טובה והרבה זמן כדי שייצא מוצר ברמה גבוהה. מן הסתם בציבור החילוני היה קשה יותר".
יאיר: "זה לא קטע של קהל שבוי אלא שחבורה קומית חייבת להגדיר את עצמה, שיש מעטפת שמגדירה את הקבוצה. זה תרם לנו למותג שברור לנו מה החבר'ה עושים. אם היינו פותחים משהו כלל ישראלי יתכן והיינו מאבדים במשהו את הייחודיות".
אשר: "אני זוכר את האתגר. חשבנו איך הופכים משהו דתי למשהו מצחיק. זה מאתגר הרבה יותר. זה התחיל מקטע דתי ולא להיפך. זה לא שרצינו לעשות משהו מצחיק ואמרנו וואלה נעשה משהו לדתיים. זה התחיל הפוך, הומור לדתיים ואז ההחלטה להיות אנדרדוס".

סוד הקונצנזוס

הציבור הדתי יצוק ממגוון כיפות וסגנונות, לייטים ומחמירים, ימנים ואנשי מרכז ושמאל. מאידך, הומור מגזרי הוא דבר דק כל כך שעשוי להכעיס את מי שמחמיר או מקל יותר. החידה המתבקשת היא, איך מצליחים חברי אנדרדוס ליצור הומור מגזרי ובכל זאת להיות מחובקים היטב על ידי כל הכיפות הסרוגות באשר הן.
איך מצליחים לא לצחוק על הדת בלי לצחוק עליה?
מתן: "כל יוצר מביא את עצמו פנימה ואנחנו עצמנו נורא מאמינים בדת. עם זאת אנחנו מנסים להאיר נקודות, אבל בעדינות כי זה האופי שלנו. היו טוקבקים קצת בהתחלה, הייתי לוקח יותר ללב אבל התחספסתי".
אשר: "אנחנו דיי מחמירים, כי אנחנו רוצים לשמח את הצופים שלנו ולא להכעיס אותנו.  למרות שלפעמים עדין אני יוצאים נגדנו. חורה לי שאנשים יוצאים עלינו רק בהאשמות ולוקחים אחריות על אלוקים".
נדב: "כשאנחנו חששים אם הקטע מתאים או לא, אנחנו מחמירים ולא עושים אותו. כך אנחנו מכוונים לקהל יעד רחב יותר. אגב, המקסימום שקיבלנו זה 'מקומכם בגיהנום'", הוא צוחק.
יעקבי:  "בריא שיהיה עלינו דיון אם זה ראוי או לא. יש אחוזים שיגידו שאנחנו מבזים את קדשי ישראל, ולעומתם יש את האחרים שיגידו שאנחנו כבדים וצריכים להיות קלילים יותר כי יש לנו בדיחות של ביניישי"ם. אני תמיד מעדיף להחמיר יותר ממה שאני זקוק לו, למה? כי לאנשים יש סוף סוף משהו שאפשר לראות אותו באופן רגוע בלי לחשוש שפתאום נגיד משהו לא במקום. שחבל לשבור את זה ולהפוך למשהו שלא תמיד ראוי לצפיה לאנשים מסויימים".

לא מזמן פורסם שבערוץ 20 מתוכננת סדרה מאת חברי אנדרדוס, למה זה לא קורה בפועל?
"אנחנו עושים משהו מאוד נישתי", מסביר מתן. "יש פה הרבה ניואנסים שלא כל הציבורים מבינים. תוסיף לזה שהדרך לטלויזיה היא ארוכה ופתלתלה ולכן זה לא קורה. אנחנו מסופקים מאוד מבחינה אמנתית. היו מגעים וזה לא הבשיל לכדי תוכנית".
"הערוץ הזה הוא קול ייחודי על המסך ובאמת אנחנו מפרגנים להם, אולי יום אחד גם יקרה משהו", מוסיף יאיר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

רווק עם אלוקים

רווק עם אלוקים